Yeni Haber Gazetesi

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Anasayfa Resmi İlanlar Hayat kötülere öğretir...

Hayat kötülere öğretir...

e-Posta Yazdır PDF

Hangi zamanlarda ‘Hayır’ demeliyiz? Bu sadece bize yapılan tekliflere ‘Hayır’ demek anlamına gelmiyor. Bize yapılan haksızlıklar karşısında çoğumuz ‘aman boş ver, kendisi anlar, hayat ona öğretir’ deriz. Ama içimiz bir kere burulmuştur. Bir atasözü şöyle der; ''Biri sizi bir kere kırar, aldatırsa suç onundur, iki kez yaparsa suç sizindir.''
Küçük şeylerdir, küçük ayrıntılardır kalp kıran aslında. Değer verdiklerinden, varlığını, var olmanı sağlayacak duygulara saygı duymalarını beklersin. Küçük şeylerdir bunlar, küçücük ama önemli şeyler. Düşünülmek, önemsendiğini hissetmek, kendinden çok değer verdiğin insanların umurunda olmak istersin sadece. Karşılıksız, içten gelerek mutlu etmeye çalıştığınız, onun mutluluğuyla mutlu olduğunuz birinin umurunda olmak kadar değerli bir duygu daha yoktur ki evrende.
Sevdiğiniz birine söyledikleriniz daha önce söylenmiş olsa bile içinizden gelerek söylediğiniz ve söylerken sanki bu sözü siz keşfetmişsiniz gibi heyecan ve mutluluk hissettiren sözlerdir. Her kelimesi, her bakışı yüreğinize işler. Onunla mutlu olur, onun mutluluğuyla mutlu olursunuz. Korkularında, kaygılarında yanında olursunuz. Konuşmasanız bile anlarsınız. Hisseder, gözlerinizle konuşur, tüm ruhunuzla dinlersiniz. Yakınınızda olması bile gerekmez. Yıllar yılı görüşmemiş bile olabilirsiniz. Bir telefon kadar uzağınızdadır sadece bilirsiniz.
Bazen evlat sevgisidir bu, uğruna her şeyden vazgeçersiniz. Bazen vatan sevgisidir, gecenin ayazında nöbet tutarken size türküler söyleten, canınızı feda ettiren. Farkında olmadan benimsediğiniz, önemsediğiniz ve davranışlarınıza fark etmeden yansıttığınız sevginiz.
Kırıldığınız da olur belki yürekten. En çok sevdikleri mutlu eder, en çok da sevdikleri kırar insanı. En çok en sevdikleriniz vurur sizi, en çok onlar yıkar. Küçük bir jest yeter unutmaya aslında. Ne kadar büyük olursa olsun kırgınlığınız. Kırılganlığınız küçük şeylerdendir ama hep, iyi misin dense geçecek türden. Sevdiğiniz kişilerden beklediğiniz küçük şeylerdir aslında hep.
''Seni Seviyorum'' Ne kadar güzel bir cümledir bu ve ne kadar da anlamlı. Kolay kolay, sebebi olmadan da çıkmamalı ağızdan. Yürekten gelmeli. Herkese söylenmemesi gereken ama sevdiğimiz gerçekten içimizde sevgisini taşıdığımız insandan da kıskanmadan söylenmesi gereken cümle Seni Seviyorum cümlesini söylemek için bu kelimeyi telaffuz etmek ve duymak için önce sevgiyi hak etmeli ve bu sevgiyi yaşatabilecek kadar cesur olmalı yürek. Hepimiz bir şekilde birilerini seviyoruz, değer veriyoruz bir şekilde hayatımıza birileri oluyor ve sevilmeye muhtaç her bir yürek. Sevgiyi hak etmek için, sevgiye inanmak için, her şeyden önce dürüst ve cesur bir yürek gerek. İşte o zaman kırılmaz da yürek.
Hayal kırıklığı. Kırgınlık mı, kızgın olmak mı, üzüntü mü? Ömür ayna gibi aynı, sen iyi oldukça cenneti seçer düşüncesi. Buna inanarak yaşarsın, ama. Hayal kırıklığına her uğradığında, döküntüler içinde kalbindeki kırıkları bulursun sakladığın yerde. Geçmişe iz bırakırsın tarihi hesaba katmadan, kendine bir çizik atarsın içinde artık rüyaların olmadan, tüm güçlerini seferber edersin hayat savaşına, ayakta kalacak kadar derman bırakmaz bazen bir dolu hayal kırıklığı. Kör olur, sessizliğe bürünürsün, firar edersin yorgun halinden, güçlü durursun hep hayata.
Hayat bir yap boz. Hepimiz, hayatta mutlu olabilmek için, bedeller öderiz. Hayal kırıklığı yaşamak da bu bedellerden biri belki de. Kumar onarız ihtimaller üzerine. Göze almaktır ya yaşamak. Hayal etmekten vazgeçmemekle direnirsin yaşama..Kendinden eminsen eğer,göze alabilirsin her şeyi. Bilsen de bütün riskleri, kendine güvenmektir bu başkalarına değil. Dayanılmaz ağrılar çeken çok hasta bir insan gibi, acılarınla yaşamayı öğrenmek. Karşısında sapasağlam durabilmek. Kendi kendinin arkasında durabiliyorsan eğer, göze alabilirsin bütün acıları hiç korkmadan. Tüm evrenin, sana acı verebilme ihtimalini bir kenara iter, devam edersin yoluna. Yalan, riya, kötü, hesaplı yürekler olsa da karşında. Yanılsan, aldansan da birilerine, kendine inanmaktır sadece. Acıyı da göze almaktır yaşamak. Acıyı bir nebze olsun azaltacak olan, yanılabilecek olmanı da kabullenebilmek belki de.

 
İçerik Tıklama Görünümü : 2356413