Yeni Haber Gazetesi

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Anasayfa HABER ARŞİVİ Ekmekteki, tuz miktarı düşürülecek Kül ve kepek oranı ise arttırılacak…

Ekmekteki, tuz miktarı düşürülecek Kül ve kepek oranı ise arttırılacak…

e-Posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 0
ZayıfEn iyi 

Ekmekteki, tuz miktarı düşürülecek

Kül ve kepek oranı ise arttırılacak…


ekmekBalıkesir Fırıncılar Odası üyelerine yeni gıda yönetmelikleri hakkında bilgiler verildi.

Balıkesir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Gıda ve Yem Şube Müdürü Nihat Ağan, kentimizdeki fırıncılara 5990 sayılı gıda kanunu ve değişen yönetmelikler hakkında bilgiler verdi. Şube Müdürü Ağan, özellikle ekmekte tuz miktarının düşürülüp kül ve kepek miktarının arttırılacağını söyledi.

Tarım İl Müdürlüğü ve Fırıncılar Odasınca organize edilen bilgilendirme toplantısı dün BESOB toplantı salonunda yapıldı. Fırıncılar Odası Başkanı Niyazi Tunç ve çok sayıda oda üyesinin katıldığı toplantıda konuşan Hayvancılık İl Müdürlüğü Gıda ve Yem Şube Müdürü Nihat Ağan, 17 Aralıktan bu yana gıda alanında 27 adet yeni yönetmeliğin çıktığını söyledi.
Yeni kanunla birlikte denetimden daha önce firmaya çeşitli sorumluluklar yüklendiğini ifade eden Ağan, yapılan değişikliklerle ekmekte bilinen bilgilerin yok olduğunu söyledi. Ağan, “2012 yılı ile uygulanmaya başlanan kanun ve yönetmelikleriyle artık tarladan, çatala kadar uzanan bir denetim mekanizması hayata geçirildi. Ekmek’te de değişiklik söz konusu, sağlık açısından ekmekte tuz oranı düşürülüp,  kül ve kepek oranı artması hayata geçirildi.
Tüm bunların yanında kayıt ve onay işlemi de başlamış oldu. Özellikle hayvansal ürünler kayıt kavramına alındı” dedi.
Eğitim semineri kapsamında daha sonra ekmek ve ekmek çeşitleri tebliği ve  gıda işlemlerinin kayıt ve onay işlemlerine dair yönetmelikler hakkında çeşitli bilgiler verilerek üyelerin soruları cevaplandı.ekmek-1

 
FACEBOOK'TA PAYLAŞ