Yeni Haber Gazetesi

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Anasayfa HABER ARŞİVİ Balıkesir yeni bir meslek lisesi daha kazanıyor…

Balıkesir yeni bir meslek lisesi daha kazanıyor…

e-Posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 2
ZayıfEn iyi 

blkokul1Balıkesir Vali Yılmaz Arslan : “Eğitime, vatandaş katkısı gördüğümde duygulanıyorum”

Haber: Cengiz GÜNER

Yapımını İşadamı Fahri Kiraz’ın üstlendiği Fahri Kiraz Kız Teknik ve Meslek Lisesi’nin temel atma töreni dün yapıldı. 18 derslikli Okul, 2012-2013 eğitim dönemine yetişecek. Dün ayrıca 2. Gündoğan Mahallesinde bulunan Mehmet Akif Ersoy İlköğretim okuluna 3 katlı 24 derslikli ek bina inşaatının temeli Vali Yılmaz Arslan tarafından atıldı.

 

Balıkesir’de eğitime hayırseverlerin desteği sürüyor. Dün hayırsever İşadamı Fahri Kiraz’ın adını taşıyan 18 Derslikli Fahri Kiraz Kız Teknik Lisesinin temel atma töreni, İzmir yolu üzerinde bulunan Altı Eylül Hastanesinin arkasındaki arsada gerçekleştirildi.

Temel atma törenine Vali Yılmaz Arslan, İl Emniyet Müdürü Ömer Aydın, Okul müdürleri, kamu kurum ve kuruluşlarının Müdürleri, AKP İl Başkanı Mahmut Poyrazlı ile öğrenciler katıldı.

 

Okuyamadı ama okul yaptırıyor

 

Temel atma töreninde Hayırsever İşadamı Fahri Kiraz’ın özgeçmişi okundu. Daha sonra mikrofona gelen İşadamı Fahri Kiraz, Kiraz Köyünde doğduğunu, Köyde okul olmadığı için okuyamadığını söyledi.

Askerden geldikten sonra Köye okul yapıldığını kaydeden Kiraz, daha sonra Balıkesir’e gelerek inşaatlarda çalıştığını belirtti.

Verdiği mücadele ile bu noktaya geldiğinin altını çizen Kiraz, şimdi mücadelenin meyvelerini topladığını ifade etti.

“Bir okulum olsun istiyordum, şimdi o okulun temelini atıyoruz” sözleri ile konuşmasını sürdüren Kiraz, okulu en kısa sürede açılması için gayret sarf edeceğini söyleyerek, “Okulda öğrenim görecek öğrencilerin başarısı, bizim en büyük mutluluğumuz olacak” dedi.

 

“Meslek Liseleri önemli”

 

Törende konuşan İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Aydın, mesleki eğitimde, başarılı bir eğitimin, vasıflı eleman açısından ekonomiye büyük katkı sağladığını söyledi.

Mesleki eğitim ile kabiliyetli gençlerin yetiştiğini, birlikte iş yapma anlayışının kazandırıldığını aktaran Aydın, ülke kalkınmasında Meslek Liselerinin önemli olduğunu vurguladı.

İlde 61 bin 81 orta öğretim öğrencisi olduğunu, 28 bin 545 öğrencinin Fen ve Anadolu liselerinde okuduğunu aktaran Aydın, 32 bin 536 öğrencinin de Meslek Liselerinde öğrenim gördüğünü belirtti.

Avrupa ülkelerinde Meslek Liselerinde okuyan öğrencilerin oranının yüzde 65 olmasına karşın Türkiye’de bu oranın yüzde 50 civarında, Balıkesir’de ise yüzde 54 oranında olduğunu açıklayan Aydın, Meslek Lisesi oranını arttırmak için çalıştıklarını ifade etti. Aydın, hayırsever Fahri Kiraz’a katkılarından dolayı teşekkür etti.

 

“Ekonomik gücü olanlar ilgi göstersin”

 

Çok fazla temel atma törenine katılmadığını, ancak Okul temel atma törenlerine bir eğitim sevdalısı olarak katıldığını anlatan Vali Yılmaz Arslan, Hayırsever Fahri Kiraz’ın, bu okulu eğitim camiasına kazandırdığını belirterek, Kiraz’a teşekkür etti.

Bu törenin, bir minneti ifade etmek için düzenlendiğini anlatan Arslan, “Eğitimin önemini zamanında bulamayanlar daha iyi anlıyor” dedi.

Kendi Köyünde de okul olmadığı için komşu Köye giderek okuduğunu böylece ilkokulu bitirdiğini açıklayan Yılmaz, “Eğitime, vatandaş katkısı gördüğümde duygulanıyorum” diye konuştu.

Arslan konuşmasında şu çağrıyı yaptı : “Ekonomik gücü olanlardan eğitim alanına ilgi göstermelerini bekliyorum. Devlet yatırım yapıyor ancak, vatandaşın da bu sürece katkısı, süreci hızlandırıyor, moral veriyor.”

Kiraz’dan okulu kısa bir sürede bitirmesini isteyen Vali Arslan, “Bu iş gecikmesin. İnşallah ben burada iken biter. Valilik olarak, yatırım yapmak isteyenlere yardımcı oluyoruz, olmaya da devam edeceğiz. Bu eserler dünyada insanlara, öbür tarafta da hayırseverlere fayda getirir” dedi.

Konuşmaların ardından hayırsever Kiraz’a günün anısına plaket verildi.

Ardından Endüstri Meslek Lisesi Halk Oyunları ekibinin gösterisi ilgi ile izlendi. Okulun temeli Vali Yılmaz Arslan’ın butona basması ile atıldı. Konuklara pilav ayran ikram edildi.

 
FACEBOOK'TA PAYLAŞ