Yeni Haber Gazetesi

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Anasayfa HABER ARŞİVİ İl Özel İdaresi 2014’de kapanacak

İl Özel İdaresi 2014’de kapanacak

e-Posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfEn iyi 
ilozelBalıkesir İl Özel İdaresi, Balıkesir’in 2014 yılında ilimizin Büyükşehir (Bütünşehir) olmasıyla birlikte kapanacak. Halen şekillenmemiş Büyükşehir yapısı nedeniyle İl Özel İdaresine ait, araç parkı, taşınmaz mülkler ve benzeri tüm kullanım alanları ya hazineye devredilecek yada Büyükşehir Belediyesinin kullanımına geçecek.

Son günlerde özellikle siyasi kulislerde ilin tamamını kapsayacak olan Büyükşehir oluşumu sonrası kapanması gündemde olan İl Özel İdaresi konuşuluyor.
Bir çok önemli gayrimenkulü yanı sıra bir makine parkı ile köylere hizmet götürmede önemli bir görevi üstlenen il Özel İdaresinin kapanmasıyla birlikte İl Genel Meclisi de buna bağlı olarak kapanacak.
Bilindiği üzere İl Özel İdaresi; kanunların öngördüğü belli ve ortak hizmetleri yürütmekle görevli, taşınır ve taşınmaz malları ile müstakil bütçesi ve karar organları bulunan, tüzel kişiliğe sahip kamu kuruluşu.
Türk demokrasisinin temel okulları sayılmakta, yapısı itibarıyla da kökleri yüzyıl öncesine uzanan vazgeçilmez bir idare şekli olarak bilinmektedir. Bu yönüyle de Türkiye Cumhuriyeti anayasalarında yer verilmiştir.
Başka bir tanıma göre İl Özel İdaresi; il mallarını ve gelirini, il menfaatine uygun olarak yöneten ve gözeten, kanunla belirli ve sınırlı özel görevleri olan bir tüzel kişiliktir. İl Özel İdaresi, yerel halkın il yönetimine katılmasının bir sonucudur. İl, yerel yönden yerinden yönetim kuruluşu olarak il özel idaresi adını alır.
70 MİLYONLUK BİR
BÜTÇEYE SAHİP
Öte yandan özellikle sosyal alanlar, imar, alt yapı ve köy yolları konusunda çalışmalarını sürdüren Balıkesir İl Özel İdaresinin 70 milyon TL’lik bir bütçesi söz konusu. İl Özel İdaresi özelikle bir çok yatırımın yarım kalmaması maksadıyla bu dönem iller bankası kanalıyla borçlanmayı ve yatırımları tamamlamayı planlıyor.

 
FACEBOOK'TA PAYLAŞ