Yeni Haber Gazetesi

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Anasayfa HABER ARŞİVİ Toplum Ruh Sağlığı Merkezinden Sergi

Toplum Ruh Sağlığı Merkezinden Sergi

e-Posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 3
ZayıfEn iyi 

sergiiiiBalıkesir Devlet Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'nde tedavi gören hastaların yaptıkları el sanatları sergisi dün düzenlenen törenle açıldı. Merkezde tedavi gören 400'ün üzerindeki hastanın el emeği göz nuru ile yaptığı eserler büyük beğeni topladı.

Balıkesir Devlet Hastanesi Lokali'nde açılan el sanatları ve resim sergisine Vali Yardımcısı Mehmet Kamil Sağlam, İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Yılmaz, Balıkesir Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Hasan Hocaoğlu, Toplum Ruh Sağlığı Merkezi Sorumlu Doktoru Psikiyatri Uzmanı Umut Karasu'nun yanısıra hastane personeli, tedavi gören hastalar ve yakınları katıldı. El Sanatları Sergisi'nde Vali Yardımcısı Mehmet Kamil Sağlam ile İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Yılmaz'a yapılan takılardan hediye verildi.

Sergi açılışında konuşma yapan Toplum Ruh Sağlığı Merkezi Sorumlu doktoru Psikiyatri Uzmanı Umut Karasu amaçlarının ruh sağlığı bozuk hastaları topluma kazandırmak olduğunu söyledi. 1 yıl önce kurulan merkezin bugüne kadar çok başarılı işlere imza attığını belirten Psikiyatri Uzmanı Umut Karasu şunları ifade etti:
"Tarihimizin geçmiş çağlarından bu yana akıl hastaları çeşitli zorluklar yaşamışlardır. Ancak Osmanlı döneminde deli denen şizofreni hastaları sazendeler eşliğinde, yeşillikler içerisinde tedavi edilmeye çalışılmış. Akıl hastalıkları, Toplum Ruh Sağlığı Merkezleri projesi o dönemlerin ürünüdür. Son 1 yıl içerisinde Sağlık Bakanlığımızın çok büyük çabalarıyla Türkiye genelinde bu merkezlerin sayısı 60'ı geçti. Toplum Ruh Sağlığı Merkezi ile birlikte şu anda en büyük hedef; akıl hastalıkları hastanelerine kapatılmış olan hastaların toplum içerisinde, insanların içinde rehabilite olması, kendilerine yetecek duruma gelmesi, bir takım el becerilerinin kazandırılması, kendilerinin topluma yetecek duruma getirilmesidir.

İl Sağlık Müdürü Hasan Yılmaz da şöyle dedi:
“Toplum Ruh Sağlığı Merkezleri özellikle halk arasına çok fazla çıkamayan, topluma çok fazla girme şansı bulamayan, ama bizim için çok değerli ve bizi her zaman duygulandırıp, bizim için değerli kişiler özellikle ruh sağlığı hastalarımız için güzel bir merkez oldu. Arkadaşlarımız Türkiye'de Toplum Sağlığı Ruh Merkezlerinden aykırı işler yaptılar. Daha da iyi olacağını düşünüyorum. Tahmin ediyorum arkadaşlarımızın yaptığı işlerden dolayı Türkiye genelinde en iyi durumdayız. Daha farklı işler yapıyoruz. Özellikle hasta odaklı hizmetlerde bulunuyoruz. Buradaki yaptığımız iş üstünkörü değil, tamamen gönülle insanlara içten sevgiyle ve saygı göstermekle yapılan bir iş. Özellikle Umut Karasu ve ekibine teşekkür ediyoruz. Amacımız ileriki yıllarda Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'ni daha geniş ortamlarda ve sosyal aktivitelerin de yapılacağı bir yere kavuşturmak. Her gün daha iyiye gitmeyi amaçlıyoruz.  Burası bir hastane değil. Burası bir aktivasyon merkezi ve sosyal bir merkez. Biz burayı bir hastane olarak görmüyoruz. Burasını bir birliktelik ve paylaşım merkezi olarak görüyoruz. Bugün gördüğünüz ürünler de bunu gösteriyor. Herkes paylaşımını ortaya çıkartıyor. Ama buradaki en önemli paylaşım sevgi ve gönül paylaşımı. Biz onu biliyoruz. Çünkü konuşmayan, toplumun içine girmeyen, belki kendileriyle hiçbir şekilde barışık olmayan insanlar burada konuşmaya, iletişim kurmaya, okuma yazma öğrenmeye başlıyor. Buraya gelenler arasında bilgisayar kullanmaya başlayanlar var. Çok mutluyuz. Çünkü neticede güzel bir hizmet. Ben emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”


Vali Yardımcısı Mehmet Kamil Sağlam da, “Toplumun her bireyi bizim için önemlidir. Bir ülkenin gelişmişliği, bu bireylere verdiği önemle doğru orantılıdır. Gelişmiş toplumlara baktığımızda bu tür ulaşılması gereken hastalara ne kadar ulaşılabiliyorsa, gelişmişlik de o derece yüksektir. Toplum Ruh Sağlığı Merkezi de bu amaçla ulaşılamayan, fakat ulaşılması gereken hastalara ulaşarak onları topluma kazandırmak amacıyla faaliyet içerisine girdiler ve Balıkesir'de de bu faaliyeti 1 yıldır yürütüyorlar. Ben emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” Diyerek düşüncelerini açıkladı.

 
FACEBOOK'TA PAYLAŞ