Yeni Haber Gazetesi

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Hata
  • JUser::_load: Unable to load user with id: 71
Anasayfa Yazarlar Ekrem Balıbek Kent sembolleri (!..?)

Kent sembolleri (!..?)

e-Posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 6
ZayıfEn iyi 


Balıkesir, son on, bilemediniz on beş yıldır konuşulan, konuşulması sürdürüleceğe benzer bir yerleşim birimidir.  Kenttir. Bir zamanların Karesi sancağı diye bilinen ünlü ve tarihi zengin bir bölgenin merkezidir.

Kent Balıkesir’in son yıllarda daha yoğun biçimde konuşulur olması, kentleşme bilincine çoktan ulaşmış nice kentin kazandığı güzel görünümlerden, kazandığı yeni değerlerden, tesislerden, olanaklardandır. Başkaca kentler gelişmiş, hızla modernleşmiş, amma Balıkesir uzun sayılacak yıllar yerinde saymıştır. Nice yıllar sonra bir şeylerin farkına varılıp, kollar sıvanmış ve kazanımlar listesi yazılmağa geçilmiştir.

 Kentin, yönetici olarak hizmetler vermiş hemşehrilerinin dahi söyleme gereği duydukları  kazanımlar, bellidir ki, son  on yılın listesindedir. Ancak, yine söylemelidir ki, o kazanımlar Balıkesir için,  bir avuç bile değildir. Çok daha büyük kazanımlara, tesislere ihtiyacı vardır Balıkesir’in, modern bir kent olmak için.

Kentler, elbette diğer bazı zenginliklerini de korumak zorundadırlar. Hem tarihlerine olan saygıları gereği, hem kentin tanınmasında üstlendikleri görev (!) gereği .Ancak, kentler her tür yapıyı korumak mevkiinde değillerdir. Kimileri için sembol yakıştırması yapılmış olsa bile... Örneğin, iki yıl önce yıkılan Kervansaray gibi bir yapı.

Kervansaray,başkaca eserlerin kıtlığından olsa gerek, bir süre kent kart postallarını süslemiştir. Kentin ulaşım merkezi konumundaki bir alanda bulunmuş olması , onun tanınmasına biraz daha katkı sağlamıştır. Amma, Kervansaray, ne mimari yapısı, ne başkaca tarihsel yapılara üstünlüğü gibi nedenlere sahip değildir. Öyle olduğu için de yıkılması uygun bulunmuştur.

Şimdi, Kervansaray için kent sembolü  yakıştırması yapmak,  henüz kazma vurulmamış sebze halini de sembol gibi görmek, bizce Balıkesir’i  birkaç adım öteye taşıyacak değerler listesinde değildir.

Kervan’ın  kaldırılmasıyla, kentin en büyük alanı sayılan Cumhuriyet alanımız büyümüştür. Kente bir güzellik parçası eklenmiştir. Sebze halinin de kaldırılıp, yerine  büyük bir parkın, bir alanın kazandırılması, herhalde kente en büyük hizmet olacaktır.

Oysa, kentin sembolü olarak değil, kültür mirası olarak anılmağa başlanması, gururla gösterilmesi gerekli başkaca taşınmazları da vardır. Gazi Okulu gibi.. Mithatpaşa Okulu gibi..Hacıilbey okulu gibi...Hükümet Konağı olarak anılan yapı gibi.. Bir askeri tesis görünümündeki ve Cumhuriyet alanına bakan yapı gibi, Orman konukevi gibi..

Kent için sembol türü yapı, tesis ya da benzeri bir şeyler aranacaksa, amma bunlar artık yoksa, ellerin kolların bağlanması  niçin doğru olmalıdır?.. Çok değil, daha 59 yıl önce bu kentin Çarşı meydanında birbirini selamlayan iki şadırvanı vardır ve böylesi yapılar ülkenin başkaca birimlerinde pek bilinir değildir. Büyüklüklerinden mimari yapısına / görünümüne kadar belgeleri bulunan o şadırvanları Balıkesir’in kazanması imkansız mıdır?

Paşa Camii çevresinin tamamen açılarak çok büyük bir alan kazanılması yasaklanmış mıdır?.. Cumhuriyet alanına, İstanbul / Taksim anıtı gibi, Balıkesir’in tarihinden sayfaları özetleyen  cepheleriyle bir anıt kazandırılması Balıkesir kentini daha unutulmaz bir görünüme ulaştırmayacak mıdır ?

Dikkatlerimiz, biraz çevreyi taramalıdır. İstanbul’un sembolü  Hilton Oteli midir, Bursa’nın sembolü Pirinç Hanı mıdır, Ankara’nın sembolü Toptancı Hali midir, Bandırma’nın sembolü Balıkçı hali midir, Ayvalık’ın sembolü üç beş yıldızlı bir otel midir?.. 

Kent Balıkesir, unutulmaz yapılar ile, değerler ile, parklar ile, heykeller ile ün kazanacaktır.  Hiçbir özelliği olmayan sebze haliyle değil. O tür yapıların zaten sembol sözcüğü kapsamında yeri de yoktur bildiğimiz kadarıyla.

Balıkesir, Yıldırım Camiinin çevresini açarak, bölgeye şadırvanlar, parkler koyarak, Konya’nın Mevlana camii gibi bir özellik ve güzellik kazanacaktır bize göre. Şeyh Lütfullah Camii de, Paşa Camii de çevreleri büyük alanlarla daha bir anlam ve değer kazanacaktır, kent tarihini daha güzel anlatacaktır.

Kent sembollerini düşünen hemşehrilerimiz, ya da toplum örgütlerimiz, kentin yarınlarını hazırlayacak ve kazandıracaklara raporlar, dosyalar sunmalıdır... Felaket olur,  dedirten uygulamaları böylesi raporlar, dosyalar önletecektir. Kentin, çağa uygun hangi tesislere öncelik vermesi gerektiği sayılacaktır, anlatılacaktır.

Üç beş kişinin siyasi gücü, ya da isteği nedeniyle yapılanları bozmakla, ne kentin bir sembolü olacaktır, ne de yarınlarda gururla göstereceği bir tesis, bir yapı...,

------------------------

Sembol sözcüğünü kitaplar şöyle tanımlıyor. Bir ülküyü, bir amacı,  bir fikri ifade eden ve ortak bir anlamı olan şekil. Harf ya da sözcük.

 

Our valuable member has been with us since Perşembe, 08 Aralık 2016.YAZARIN TÜM YAZILARI

FACEBOOK'TA PAYLAŞ