Yeni Haber Gazetesi

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Anasayfa HABER ARŞİVİ Gümüş “Erken açıklanan enflasyon rakamları, Borsayı olumsuz etkiler”

Gümüş “Erken açıklanan enflasyon rakamları, Borsayı olumsuz etkiler”

e-Posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 0
ZayıfEn iyi 

Haluk_Ahmet_GM_10Balıkesir Milletvekili Haluk Ahmet Gümüş, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'a iletilmek üzere kaleme aldığı soru önergesinde, enflasyon verilerinin Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanması gereken saatten 17 dakika erken yayınlanmasını gündeme getirdi.

Enflasyon verilerinin kamuoyuna gereken saatte duyurulmasının Türkiye İstatistik Kurumu'nun sorumluluğunda olduğunu belirten Gümüş, geçtiğimiz günlerde verilerin gereken saatten 17 dakika erken açıklandığını belirtti. Milletvekili Gümüş, TÜİK'ten yapılan ilk açıklamada verilerin girildiği bilgisayarın erişimsiz olduğunun, daha sonraki açıklamalarda ise bir şifreleme sistemi ile güvenliğin sağlandığının ifade edildiğini söyledi.

"ENFLASYON VERİLERİ

BORSAYI ETKİLER!"

Enflasyon verilerinin ekonominin en önemli gösterge rakamlarından biri olduğunu vurgulayan CHP Milletvekili Gümüş, bu rakamların sermaye piyasalarını olumlu ya da olumsuz etkileyebileceğini dillendirdi. Gümüş, kamuoyunda bu verilerin birileri tarafından erken öğrenilmesinin, öğrenen yatırımcılara avantaj sağlayacağı yönünde görüşler olduğunu belirtti.

Milletvekili Haluk Ahmet Gümüş, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'a yönelik hazırladığı soru önergesinde şu soruları yöneltti "Sermaye piyasalarını etkilemesi söz konusu olan bu durumun herhangi bir haksız rekabete neden olacak koşullar yarattığını düşünüyor musunuz? Eğer haksız rekabet söz konusu olduysa sizce ne şekilde gerçekleşmiş olabilir? Enflasyon verilerinin bazı yatırımcılar tarafından erken öğrenilmesi, öğrenemeyen yatırımcıların zarara uğramasına neden olmuş mudur? Eğer olduysa size göre bu zarar tahmini ne kadardır? Rakamların erken açıklanması size göre TÜİK'te bir veri güvenliği açığı olduğu anlamına gelir mi? Enflasyon verilerinin açıklanması gerekenden 17 dakika erken açıklanması tam olarak neden kaynaklanmıştır? Bu hatanın sorumluları tespit edilmiş midir?"

 
FACEBOOK'TA PAYLAŞ