Yeni Haber Gazetesi

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Anasayfa HABER ARŞİVİ İsmail amcaya hayat kurtaran operasyon

İsmail amcaya hayat kurtaran operasyon

e-Posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 0
ZayıfEn iyi 
MHT_6578Çanakkale’de yaşayan 77 yaşındaki İsmail Sağlam, karın ve kalp ana damarında meydana gelen balonlaşma nedeniyle ameliyat olmak için geldiği Balıkesir Devlet Hastanesi’nde yapılan ameliyatla sağlığına kavuştu. 
 
AÇIK YERİNE KAPALI AMELİYAT YAPILDI
Balıkesir Devlet Hastanesi’nde görev yapan Kardiyoloji Uzmanı Dr. Eyüp Avcı ve Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Kenan Değirmenciler, 4 santim olması gereken aort damarı 7.5 santime kadar şişen İsmail Sağlam’ı 7 saat sürecek ve riski yüksek olan açık ameliyat yerine kapalı ameliyat yöntemiyle 1.5 saat süren operasyonla sağlığına kavuşturdu. 
Dr. Eyüp Avcı, kendilerine başvuran İsmail amcanın yaşı ve damarlarının durumu nedeniyle acil ameliyata aldıklarını belirterek “İsmail amcanın aort damarı 4 santim olması gerekirken 7.5 santime kadar genişlemişti. Hastamızın yaşlılık durumu nedeniyle ameliyatı yüksek risk taşıyordu. Kendisine direkt stent dediğimiz ameliyatsız anjiyoya benzer bir yöntemle kapatma yöntemi uygulamaya karar verdik.  Operasyonumuz 1.5 saat sürdü” dedi. 
DAMARIN İÇERİNE YENİ DAMAR YAPILDI 
Ameliyata katılan Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Kenan Değirmenciler’de İsmail Sağlam’ın 77 yaşında olması nedeniyle riskli bir hasta olduğunu belirterek “Damarın 4.5 santimin üzerine çıktığında yüzde 15 patlama riski vardır. Hastamızda ise bu oran 7.5 santime kadar çıkmıştı. Hastamıza açık ameliyat ile karın bölgesinden yaklaşmak, uyutulması açısından tehlike arz ediyordu. 
Damarı içeriden kapatmıştık. Genişleyen damarın içerisine yeni bir damar oluşturarak kanın dışarı sızmasını ve hastanın damarının patlamasını önledik. Bu vaka Balıkesir’de gerçekleştirdiğimiz 3. vaka. Hastane olarak Türkiye’de yapılabilen işlerin yüzde 90’ınına karşılık verebiliyoruz” diye konuştu.  
 
FACEBOOK'TA PAYLAŞ