Yeni Haber Gazetesi

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Hata
  • JUser::_load: Unable to load user with id: 66
Anasayfa Yazarlar Salih Mehmet Aslan Kırık Cam Şişeler Yakıyor

Kırık Cam Şişeler Yakıyor

e-Posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfEn iyi 

Son günlerde çevremizde çıkan orman yangınları ve arazi yangınlarının nedenlerinden biri de etrafa atılan şişeler. Şişeler mercek görevi görüyor. Güneş ışınları otları tutuşturunca rüzgarla kısa sürede yangın etrafa yayılıyor. Meralarda, piknik alanlarında, ormanların içinde, yol kıyılarında bulunan yüzlerce şişeyi atanların aklına bile gelmeyen bu olasılık yüzünden ağaçları, DOĞAL BİTKİ ÖRTÜSÜNÜ YİTİRİYORUZ. Sadece bunları değil; yangın yerinde yaşayan yaban hayvanlarını böcekleri, hatta bazen evlerimizi işyerlerimizi bile yitiriyoruz. Yangını söndürmeye giden insanlar yaralanıyorlar, ölenler bile oluyor.

Alt tarafı bir şişe. Geçtiğimiz Salı günü merkez Fetiye köyü merasında cam kırıklarından kaynaklandığı sanılan bir yangın yaşandı.

Ama, yukarıda kısaca özetlediğim sorunların tümü bu şişeler yüzünden ortaya çıkabiliyor. Bu yüzden lütfen şişeleri ortalığa atmayın. Getirip çöp konteynırlarına atın. Rast gele etrafa fırlatılan şişelerden kırılanı da kırılmayanı da son derece tehlike arz ediyor. Şişeler sadece meralarda piknik yerlerinde değil; akarsu ve göletlerde de oralara giren insanlara zarar veriyor. Plastiğini de, camını da tenekesini de çöplere atın. Etrafa atmayın. Tabi ne kadar yazsak, söylesek de yine çoğumuz bildiğini yapmayı yani etrafa canının istediği yere bu boş şişeleri fırlatmayı sürdürecek.

Ama; haberlerden, gazetelerden etraftan duyduğu yangınları gözünün önüne getirip, şişe atağı mezrada yangın çıkmışsa acaba benim şişeden mi sorusunu kendi kendine sorması bile yeterli olacağı için bir kez daha yazmayı doğru buldum. Atmayın, attırmayın. Şişeler çok büyük yangınların sebebi olabilir. Bu yıl nedense Balıkesir çevresinde geçmiş yıllara nazaran daha fazla yangın olayı meydana geldi. Bu hava durumu ile de alakalı olabilir. Dileğim artık bizleri üzen yangınların çıkmaması. Saygılarımla.

 

Our valuable member has been with us since Perşembe, 08 Aralık 2016.YAZARIN TÜM YAZILARI

FACEBOOK'TA PAYLAŞ