Yeni Haber Gazetesi

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Anasayfa HABER ARŞİVİ Oda Genel Sekreterlerine teknoloji semineri…

Oda Genel Sekreterlerine teknoloji semineri…

e-Posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 0
ZayıfEn iyi 

-MesutBalıkesir Esnaf ve Sanatkârları Odalar Birliği bağlı 86 Oda Genel Sekreterleri günümüzün hızlı gelişen teknolojisine uyum sağlamak için Erdek BESOB toplantı salonunda yapılan eğitim seminerine katıldı.

Eğitim seminerinin sunumunu BESOB Genel Sekreteri Hüseyin Saran yaparken seminere BESOB Başkanı Mesut Aşanel ve BESOB Başkan vekilleri Necdet Erkan, Kazım Avcı yönetim kurulu da katıldı.

BESOB Genel Sekreteri Hüseyin Saran, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve diğer konular ile ilgili eğitimlerden sonra, İşyeri Hekimi ve İşyeri Güvenli Uzmanları konularında sorulan soruları cevaplandırdığı toplantı öncesi konuşan BESOB Başkanı Mesut Aşanel, birliğin yaptığı çalışmaları dile getirdi.

Eğitimden üye kayıtlarına kadar bir çok konuyu dile getiren Aşanel, şunları söyledi.

“Bilindiği üzere; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu 30/06/2012 tarihli ve 28339 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Kanun’un uygulanmasında ortaya çıkan sorunlar nedeniyle Konfederasyonumuzca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı nezdinde yapılan girişimler sonucunda; 02/08/2013 tarihli ve 28726 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 6495 sayılı “Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde değişiklik yapılmıştır.

6495 sayılı Kanun’da yapılan değişiklikle, sadece iş sağlığı ve güvenliği hizmeti alma yükümlüğü ile bu hizmetlerin desteklenmesi ertelenmiş olup, 6331 sayılı Kanun’un ilgili maddeleri kapsamında yer alan risk değerlendirmesi, sağlık gözetimi, çalışanların eğitimi, acil durum planlarının hazırlanması gibi yükümlülükler 30 Aralık 2012 tarihi itibariyle yürürlüğe girdiğinden, işverenlerin söz konusu yükümlülükleri yerine getirmesi zorunludur.

Birliğimiz bu protokolü imzalamadan önce Üyelerimizden ve Odalarımızdan gelen sözlü şikayetler de bir işletmenin risk analizinin 700 ile 1.000 TL arasında yapıldığını ve bu büyük Mevlaları üyelerimizin ödeme gücünün olmadığını tarafımıza bildirmişlerdir.

Birliğimiz,6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında üyelerimizin mağdur olmaması adına , birçok OSGB ile görüşmeler yapmış ve İhaleye çıkmıştır.

İhale neticesinde Pamukçu Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi Risk analizini 35 TL ye İş Sağlığı güvenliği Eğitimini kişi başı 10 TL’ye anlaşarak protokol imzalamıştır.

Hem işleyişi hem de eğitimlerin ve risk analizlerinin yapılışını denetleyip eksiklikleri giderebilmek açısından Balıkesir Merkezde bulunan Odalarımızdan başlayarak Eğitimleri vermeye başladık.

Madeni İşler Odası, Marangozlar Odası, Şoförler Odası, Camcılar Odası, Ayakkabıcılar Odası, Kasaplar Odası , İnşaatçılar Odası , Kepsut Esnaf odasının eğitimlerini tamamladık.

Bugün Burada siz değerli genel sekreterlerimizin İş sağlığı ve güvenliği Eğitimlerini de tamamlayarak İl genelinden tüm üyelerimizin eğitimlerine start vereceğiz.

Pamukçu OSGB den gelen İşyeri Uzmanları ve İşyeri Hekimi arkadaşlarımız sizleri 6331 sayılı kanun hakkında bilgilendirecekler.

5362 Sayılı Esnaf ve Sanatkarları Kanunun değişeceği ve Üye sayıları ile ilgili birçok söz ve rivayetler sizlerinde bildiği gibi kulaktan kulağa dolaşmaktadır.

Birlik Başkanları ve Birlik Genel Sekreterlerinin Katıldığı Şura çalıştayı Ankara kızılca hamamda yapıldı ve bu çalıştay sonucunda yeni kanunun yazımı için İzmir, İstanbul ve Balıkesir Birlik yeni 5362 nin Arge-inivasyon ve finansman bölümünü yazmak için seçildiler.

Birliğimiz Gümrük ve Ticaret Bakanlığında Yeni Kanun çalışmalarının içinde yer almakta ve Kasım ayına yapılacak Esnaf şurasına hazırlanmaktadır.

Bu güne kadar yapılan çalışmalar ve görüşmelerde üye sayıları ve seçimler ile ilgili herhangi bir değişiklikten söz edilmemiştir %90 aynı kanun ve aynı üye sayısı ile 2014 seçimleri yapılacaktır.

2014 Oda seçimleri için ise Kasım ayında yapılacak Esnaf Şurasından sonra siz oda Genel sekreterlerimize Genel Kurullara Hazırlık semineri verilecektir.

Odalarımızın Faaliyet Raporları, Bütçeleri, Hazirun Listeleri örneklerle anlatılıp, elektronik ortamda sizlere örnek dosya olarak verilecektir.

 
FACEBOOK'TA PAYLAŞ