Yeni Haber Gazetesi

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Hata
  • JUser::_load: Unable to load user with id: 66

Halamın Köyü

e-Posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 0
ZayıfEn iyi 

   Arada giderim, hayır duasını alırım. Memnun olur beni gördüğünde. Bayramda gittim yine ziyarete. “Ben sağ olduğum sürece gelin, beni ziyaret edin. Telefonla aradığınızda bile çok mutlu oluyorum.” Dedi. Manyas ilçesi Karakabağaç köyü halamın köyü. Küçük bir köy. Ormanın içinde. Tepede. Köyde genelde yaşlılar var. Tek tük gençler de yaşamakta. Çoğu İzmir ve benzer yerlere göçüp orada yerleşmişler.

   Ormanın içinde doğayla iç içe yaşıyorsunuz, koyundur, keçidir, sağırdır, organik olanı, suni yem verilmeyenine satın almaya kalksak bulabilir miyiz? Diye sorduğumda. Yok nerde. Bütün hayvanlara suni yem veriyoruz. Eskiden olduğu gibi ormanda yayılıp gelen havan yok artık. Çünkü, süt verimi çok düşüyor. Süt yapsın diye biz de yemi bolca veriyoruz Dediler. Yani köyde ilaç için bir kuzu bulup ağız tadıyla yemek isteseniz bulamayacaksınız.

   Tek doğal olan tavuklar kalmış. Tavukların yumurtaları da haliyle organik. Tavuklarla ilgili olarak da; suni civcivlerin büyütülmesiyle elde edinilen tavuklar buralarda fazla yaşamıyor. Dayanıksız oluyorlar. Kısa sürede ölüyorlar. Bu yüzden kendimiz civciv çıkartmak için eskisi gibi gurk tavukları beliyor ve altlarına koyduğumuz yumurtalardan elde ettiğimiz civcivleri büyüterek tavukları ihtiyacımız oranında edinebiliyoruz dedi. Sağ olsun organik yumurtalardan üç beş adet de samanların içine koyarak verdi.

   Her evde en az 20 30 adet tavuk bulunurken; son yıllarda çoğu köy evinde tavuk da kalmamış. Olanlar da hastalıklardan kısa sürede telef olup gitmiş. Dayanıklı olanlar, doğal ortamda yetişenler de üç beş evde kalmış. Sütünü yoğurdunu, yumurtasını, domatesini biberini hala doğal yöntemlerle üreterek yemekten kaçınan, gübreyi bolca atıp, diğer zararlı materyalleri de kullananlar kendi sağlıklarına zarar veriyorlar. Bunu anlatmaya çalışıyoruz ama anlamıyorlar. Halamın köyü belki doğallığını yitirmemiştir dedim ama maalesef yanılmışım. Orası da diğerlerine uymuş. Organik tarım ve organik hayvancılığa dönüş olacak olmasına da ne zaman olur bilemem. Saygılarımla.

 

Our valuable member has been with us since Perşembe, 08 Aralık 2016.YAZARIN TÜM YAZILARI

FACEBOOK'TA PAYLAŞ