Yeni Haber Gazetesi

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Anasayfa Yazarlar Erden Balıbek Hayvanlarla ilgili öyküler, fıkralar

Hayvanlarla ilgili öyküler, fıkralar

e-Posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 12
ZayıfEn iyi 

Sevdiğim, saydığım, değer verdiğim Önder Balıkçı’nın tüm yazılarını ilgiyle, zevkle okuyorum. Son yazdığı kedilerle ilgili yazısını da yine böyle okudum. Çok hoşuma gitti. Yazısında benden de söz etmesi, doğrusu bu ya keyfimi arttırdı. Koyunlarla ilgili olarak, daha önce yazacağımı söylediğim yazıyı erteleyerek hayvanlarla ilgili kısa öyküler, fıkralar yazmaya karar verdim. Ama bu arada belirteyim, kedileri ben de çok seviyorum. Evlenmeden önce bizim de kedilerimiz vardı. Hem de çok. Evimizin bahçesi onların toplanma alanıydı. Çevreden gelenlerle sayıları daha da artardı. Hepsi ile ilgilenirdik. Gözlerimizin içine bakar, yiyecek bir şeyler beklerlerdi. Doyunca da tatlı tatlı mırıldanır, yaşamlarının keyfini sürerlerdi.

Şimdi gelelim öykülerimize:

Behlül Dânâ, Harun Reşit zamanında yaşamış, yarı deli biridir. Sözünü esirgemez, kim olduğuna bakmaksızın herkese öğütler verirmiş. Bundan rahatsız olan insanlar, onu Harun Reşit’e şikayet etmişler. O da Behlül Dânâ’yı çağırıp azarlamış. “Sana ne insanların yaptıklarından, söylediklerinden. Sen kendi işine bak. Her koyun kendi bacağından asılır” demiş. Behlül Dânâ, evine gitmiş, birkaç koyun alıp kesmiş ve bunları ağaçlara asmış. Günler geçtikçe koyunlar kokmaya başlamış. Herkes rahatsız olmuş. Yine Harun Reşit’e şikayet etmişler. O da Behlül’ü çağırıp niye böyle yaptığını sormuş. Aldığı yanıt şöyle olmuş:

“Kendi bacağından asılan koyunun da çevresine zarar verebileceğini göstermek istedim.”                                

                                                         *******

Bir eşek, bir aslan postu bulmuş. Sırtına geçirip, öteki hayvanları korkutmaya başlamış. Bunu gören tilki gülerek şöyle demiş:

“Ey eşek! Eğer beni gerçekten korkutmak istiyorsan, sesini de değiştirmen gerek.”

                                                           *******

Fareler, kendilerine rahat vermeyen kediden kurtulmak istiyorlar. Bunun için toplanıp konuşuyorlar. Çareler arıyorlar. Sonunda biri, kedinin boynuna bir çan asalım, sesini duyar kaçarız, diyor. Herkes onaylıyor ama yaşlı bir fare katılmıyor. Nedenini soruyorlar.

“Zekice bir öneri” diyor. “Ama kedinin boynuna o çanı kim asacak?”

Sonra devam ediyor:

“Başarılı bir plan yapmak başka bir şeydir, o planı başarıyla uygulamak başka bir şey..”

                                                           *******

Bir eşek ve bir katır. İkisi de sırtlarında ağır yüklerle bir yokuşu tırmanıyorlar. Eşek yoruluyor ve katırdan yardım istiyor. Katır oralı olmuyor. Az sonra eşek yine yardım istiyor. “Yükümün bir kısmını al, dayanamıyorum” diyor. Katır olumsuz yanıt veriyor. Eşek az sonra üçüncü kez yardım istiyor, katır yine “hayır” diyor. Gücü tükenen eşek az sonra düşüp ölüyor. Sahibi, bunun üzerine eşeğin yükünün tümünü katıra yüklüyor. Katır bu ağır yük altında zorlukla ilerlerken kendi kendine de şöyle diyor: “Ben bunu hak ettim. Eşeğe yardım etseydim, başıma bunlar gelmeyecekti.”

                                                            ********

Bir adamı ateşe atıp yakmak istiyorlar. Bunu gören bir serçe de gelip gagasıyla bir damla su atıyor yanan adamın üzerine. Olayı izleyenler gülümseyerek serçeye laf atıyorlar:

“Bu ateşi bir damla su ile mi söndüreceksin? Yaptığın ne işe yarar ki?”

Serçe şu yanıtı veriyor onlara:

“En azından yardım ettiğim belli olsun.”

                                                               ********

Japonya’da mühendisler, eski bir evi yıkıp yenisini yapmak için uğraşırken, enkaz altında bir kertenkele görüyorlar. Ancak bu kertenkele çivilenmiş bir haldedir. Uzun zamandır böyle durmasına karşın canlıdır. Herkes şaşkınlıkla bunun nasıl olabileceğini düşünürken, bir başka kertenkeleye gözleri ilişir. O kertenkele, çivilenmiş olana yiyecek getirmektedir. Bu yardım sayesinde çivilenmiş olan hayatta kalmıştır.

                                                               ********

Yerimiz doldu. Ama anlatacak daha çok öykü, anekdot, fıkra var. Onları da zaman zaman aktarırız. Şimdilik bu kadar. Sevgilerimi sunuyorum Önder bey..

 

Our valuable member Erden Balıbek has been with us since Çarşamba, 25 Mayıs 2011.YAZARIN TÜM YAZILARI

FACEBOOK'TA PAYLAŞ