Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Karesi İlçe Başkanlığı, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne ait Ece Amca Yaşlı Bakım Evi’nde görev yapan iki memurun Bakım Evi’nde ikamet eden yaşlılardan kayıt dışı para aldığı ve bir görevlinin de yaşlılara kötü muamele de bulunduğuna ilişkin basın açıklaması düzenledi.

CHP Karesi Belediye Meclis Üyesi Savaş Yılmaz'in yaptığı konuşmada,şunları ifade etti.

"40 kişi kapasiteli Ece Amca Yaşlı Bakım Evi’nde 17 kişiye hizmet veriliyor ve burada ikamet eden yaşlılardan ‘Büyükşehir’de para yok’ denilerek para alınıyor.

Bu yaşlı bakım evinde çalışan 2 memur, kurumdan ücretsiz yararlanma hakkı sunulan kişilerden, elden para almakta ve karşılığında herhangi bir makbuz dekont v.b evrak sunmamaktadır. Para alma süreci ise 2 yıldan bu yana olduğu belirtilmektedir.  Memurlar alınan bu ücretin, onların bakımı için verildiğini söylemek ile birlikte belediye kasasına da bu ücretten herhangi bir geçiş olmamıştır. Bu durum yetkililer tarafından belirtilmektedir. Ayrıca mağdur olan vatandaşımızı dinledikçe durum daha da vahim bir halde olduğunu öğrenmiş olduk. Burada yaşayan yaşlılarımızdan “ Balıkesir Büyükşehir Belediyesinde para yok ondan dolayı sizlere yemek çıkartamayız” diyerek bu kişilerden düzenli olarak zeytinyağı v.b erzakların talep edildiğini öğrendik. Halbuki yaşlı bakım evlerine yemek tedariki aşevlerinden sağlanmaktadır. Bu neden ile böyle bir ihtiyaç olması da söz konusu değildir. Bu olayın araştırılması ile birlikte memurlardan bir tanesi telaşa kapılarak daha da korkunç diyebileceğimiz bir vakayı gerçekleştirmiştir. Bakım gören vatandaşın yakınına cebinden para vererek “ Yarın bunu bakım gören kişi adına masraflar için bakım merkezine bağış sunuyorum” diyerek teslim et dediği öğrenilmiştir.” 

 

“YAŞLILAR HORTUMLA SOĞUK SUYLA YIKANIYOR”

 

Ece Amca Yaşlı Bakım Evi’yle ilgili iddiaların kayıt dışı para almayla sınırlı olmadığını, bir görevlinin de yaşlılara kötü muamelede bulunduğunu ifade eden CHP Karesi Belediye Meclis Üyesi Savaş Yılmaz, “  Bu vicdansızlık bu kadar ile de bitmiyor. İnsanların yaşları ilerledikçe bağışıklığı düşmektedir. Bu neden ile sağlıklı ve daha iyi bir ortamda hizmet sunulması gerekmektedir. Yine aynı bakım evinde yaşlıların hortum ile soğuk sula personeller tarafından yıkandığını da bu süreçte öğrenmiş bulunmaktayız. Soğuk havalarda yaşlılara bu şekilde davranılması, hassas oldukları ve bakıma muhtaç olduğu bilindiği halde soğuk su ile yıkanılmasının vicdanen açıklanacak hiçbir durumu yoktur. Yaşanan bu olay tam anlamı ile eziyet ve işkencedir. Bu şekilde davranılmasının sebebi o insanların ahlaksızca istediği parayı vermemesinden mi kaynaklanmaktadır? Bu durum merak konusudur.  Yaşanan bu olaylar vicdanımızı derinden etkilemiştir. Ece Amca Yaşlı Bakım Evinde bu memurların yaşlılara bakmak gibi bir derdi olmadığı, şahsı adına usulsüzce para geçirdiği de ortadadır” dedi.  

EN AĞIR CEZA VERİLMELİ

Konuyla ilgili Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin harekete geçtiğini de kaydeden Yılmaz, “Bu konu ile ilgili Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Müdürlüğü ile irtibata geçilmiş ve durum aktarılmıştır. Bu konu hakkında soruşturma başlatılmıştır. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi takibinde olan bu sürecin titizlikle yürütülmesi elzemdir. Geliri olmayan, bakıma muhtaç vatandaşlarımızdan haksız ve usulsüzce para isteyen bu kişilerin memuriyetten men edilmesi ve bu sürecin kamuoyu ile paylaşılarak vicdanların rahatlatılması gerekmektedir.

Yaşlı ve bakıma muhtaç kişiler toplum vicdanını derinden etkileyen temel faktörlerdendir. Bu neden ile bakım merkezlerinde hizmetlerin takibi oldukça önemlidir. Yaşanan bu olayların bir daha gerçekleşmemesi için emsal oluşturacak en ağır cezanın verilmesi şarttır. Gelinen bu süreçte bu konun ve bu merkezlerde en iyi hizmetin verilmesi için bizlerde süreci yakından takip edeceğiz. Cumhuriyet Halk Partisi Karesi İlçe Başkanlığı ve Meclis Üyeleri olarak bundan böyle yaşlı bakım merkezlerine rutin ziyaretlerde bulunarak bu merkezlerin takibini yakından gerçekleştireceğiz” dedi.