Koronavirüs için alınan önlemlere eğitime ara vermek eklenince seyahat sitelerine ilgi arttı. Eğitime ara verilmesi kapsamında yapılan açıklama ile öncelik öğrenciler olmak üzere birçok kişi havaalanı ve otogarları doldurdu.

Bu açıklama ile birlikte uçak bileti talebi yüzde 82 artarken otobüs bileti talebi ise rekor bir artışla yüzde 646 yükseldi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs için ülkemizde geniş kapsamlı tedbirler alınmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta Koronavirüs için alınan tedbirlerden biri de tüm okullarda eğitim ve öğretime ara verilmesi oldu. Öğrenciler ve veliler, okulların eğitim ve öğretime ara verildiği haberi sonrasındaki gün uçak biletilerinde %82, otobüste ise %646 artış yaşandı.

Özellikle üniversite öğrencilerinin evlerine dönme gereklilikleri sebebiyle en çok 18 – 24 yaş aralığındaki gençler  bilet aldı. Uçak biletlerinde en çok İstanbul – İzmir, İstanbul – Gaziantep, Trabzon – İstanbul rotaları tercih edilirken otobüs biletlerindeyse Ankara – Adana, Van - Diyarbakır, Karabük – Ankara arasında bilet alındı.

Uçak ve otobüs bileti için telefon uygulamalarını kullanan ziyaretçi sayısının yoğunluk nedeniyle bir önceki döneme göre yüzde 110 arttı.