İdlib’de hain Esat’ın saldırısında yaralanarak Gazi olan Balıkesirli Mustafa Yılmaz’ın hayat hikayesi tüm meclisi susturdu. İyi Parti Balıkesir Milletvekili İsmail OK’un yapmış olduğu genel kurul konuşmasında Mustafa’nın hayat hikayesini anlatması TBMM’de anlamlı bir sessizliğe neden oldu.

Coğrafi Bilgi Sistemleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi'nin 18 nci maddesi üzerinde verilen önerge hakkında konuşmak için kürsüye çıkan İyi Parti Balıkesir Milletvekili İsmail OK, İdlib’de yapılan saldırı sonucu gazi olan ve halen GATA'da hayat mücadelesi veren Mustafa Yılmaz’ın babasının da 21 yıl önce Şırnak’ta vatani görevini yaparken şehit düştüğünü anlatması TBMM’de derin bir sessizlik yarattı.

ŞEHİDİN EMANETİNE SAHİP ÇIKAMADIK, BURALARDA OTURMAYI HAKETMİYORUZ
Konuşmasında TBMM’nin ülkenin gerçek gündemine yabancı kalmakla suçlayan OK sözlerine şöyle devam etti:

‘’Acı içerisinde acı; size bu acılardan bir örneği aktarmak istiyorum. 3 Haziran 1991 tarihinde Balıkesirli hemşehrim Piyade Onbaşı Ayhan Yılmaz Şırnak'ta vatani görevini yaparken 21 yaşında şehadet mertebesine eriyor. Gencecik, 21 yaşında şehadet şerbetini içen bu şehidimizin geride gerçekten yüreği yaralı anne babası,
dul bir eşi ve küçücük bir evladı, Mustafa'sı kalıyor. Tabii, yıllar çabuk geçiyor, şehidimizin tek evladı Mustafa'mız büyüyor ve kahraman Türk Ordusu saflarına katılarak, piyade astsubay olarak görev yapıyor. İşte, bu Mustafa'mız, zalim Esad rejiminin İdlib'te yaptığı son saldırıda 5 şehidimizin yanında diğer 5 gazimizle birlikte bu saldırıda yaralanıyor. Şehidimizin biricik emaneti, evladı Mustafa şu anda GATA' da hayat mücadelesi veriyor. Şehidimizin emanetine sahip çıkamadık, başta bu şehidimiz olmak üzere bütün şehitlerimiz bizi affetsin. Buraları, şu bulunduğumuz yerleri -başta kendim olmak üzere- hak etmediğimizi düşünüyorum. Şehitlerin emanetine sahip çıkamıyoruz ve şehidin biricik oğlu şu anda GATA'da hayat mücadelesi veriyor. Allah, geride kalan, yalnızca tek oğlu olan annesine bağışlasın inşallah’’ dedi.

OK: BURADA OYUN OYNUYORUZ, HALKIN GÜNDEMİNE ÇOK UZAĞIZ
Sözlerine devam eden OK ‘’ Şimdi, bu duygular içerisinde biz, burada neler konuşuyoruz?
Tıpkı Ulu Hakan Fatih Sultan Mehmet İstanbul' u fethettiğinde papazların Ayasofya'da "Meleklerin kanadı var mı yok mu?" Onu konuştukları gibi bizde bunlarla konuşuyoruz. Her gün şehit, her gün vatan evladı kara toprağın bağrına giriyor. Şimdi, biz, burada oyun oynuyoruz. Şu anda görüştüğümüz kanunun bir tek nedeni var, fazla lafa gerek yok: 31 Martta muhalefet belediyelerinin kazanmasıdır. Eğer 31 Mart'ta büyükşehirler muhalefet tarafından kazanılmış olmasaydı bugün biz bu kanunu görüşüyor olmayacaktık. Kısacası, ülkenin içerisinde bulunduğu durum bu kadar kötüyken biz, iktidarın yerel yönetimlere milletin verdiği yetkiyi gasbetmesini görüşüyoruz, çok acıklı. Yine seçim bölgem olan sadece Balıkesir'in değil, Türkiye'nin değil, dünyanın incisi bu ortamda, Ayvalık'ta tabiat parklarının Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ranta açılarak yandaşlara para kazandırılmasının hesapları yapılıyor. Halka açık olan bu yerler, bu cennet gibi güzel beldeler bundan sonra tesisleşerek ranta açılacak ve halkın elinden alınmış olacak. İşte, Türkiye'nin içerisinde bulunduğu bu acıklı durumda Türkiye'nin gündemi bu’’ dedi.