ANASAYFA GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR KURULUŞ KÜNYE İLETİŞİM

SENDİKALAR BİRLİĞİNDEN 2024 BÜTÇESİNE TEPKİ

HABER: C.Saffet YILMAZ

Dün saat 18:00'de “YOKSULLUK BÜYÜYOR, İŞSİZLİK ARTIYOR-SERMAYEYE DEĞİL EMEKÇİYE BÜTÇE” sloganı ile Alihikmet Paşa Meydanı'nda kitlesel bir basın açıklaması yapan Balıkesir Sendikalar Birliği AKP/MHP hükümetinin hazırladığı 2024 yılı bütçesini eleştirerek tepki gösterdi. Kitlenin sık sık ”SERMAYEYE DEĞİL,EMEKÇİYE BÜTÇE”,KARANLIĞA TESLİM OLMAYACAĞIZ” ve”SUSMA HAYKIR,İHMALE HAYIR” sloganları ile destek verdiği eylemde basın açıklamasını Eğitim-Sen Şube başkanı Gürbüz ŞAHİN okudu.

“Artan yoksulluğumuz ve ağırlaşan yaşam koşullarında TBMM'de 2024 Bütçesi görüşülüyor. Her şeyin Saray'dan belirlendiği, bütçe hakkımızın elimizden alındığı, parlamentonun dahi göstermelik hale getirildiği bir süreçteyiz. Anayasanın ve hukukun siyasi otoritenin istek ve ihtiyaçlarına göre şekillendiği bir süreci yaşıyoruz. Anayasayı yorumlama yetkisi verilmiş ve bunun için kurulmuş olan Anayasa Mahkemesi' ne bir alt mahkemenin ayar vermesi, kararını tanımaması anti demokratik uygulamaların sadece bütçe hazırlanırken değil yaşamın bütün alanlarında devam ettiğinin göstergesidir.Maaşlarımızdan ödeyeceğimiz vergilere, yararlanacağımız kamu hizmetinden, faturalarımıza kadar hayatımızın her alanı bütçe ile belirleniyor. Bütçeler bir ülkede kaynakların, gelirlerin kimlerden toplandığını ve söz konusu gelir ve kaynakların kimler için kullanılacağını gösteren belgelerdir.” 

“KAYNAKLAR,GELİRLER KİMLERDEN TOPLANIP,KİMLERİN YARARINA KULLANILIYOR? TEMEL SORU BUDUR”aynaklar, gelirler kimlerden toplanıyor, kimlerin faydası için kullanılıyor? Temel soru budur. 

“Şu çok nettir ki, bütçeler, yoksuldan alıp zengine verme politikasının en temel aracı olarak kullanılmaktadır. Çünkü bütçelerin temel kaynağını oluşturan vergilerin tüm yükü başta biz emekçiler olmak üzere halka yıkılırken; vergi istisnası, muafiyeti, affı, indirimi, teşvik, hazine garantisi  gibi yollarla  zenginler, patronlar kollanmaktadır. 2024 bütçesinde, sağlık ve eğitime ayrılan pay yetersizdir. Yoksulluğu derinleştirecek bir bütçedir. Bu bütçede, işçiye, üreticiye, küçük esnafa kaynak yok. Kimlere var! Yerli ve uluslararası tekellere, yandaşlara var. 

Yazarlar


GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR ARŞİV

KONUMUMUZ

Altıeylül / Balıkesir

ADRES

Altıeylül Mah. Çiğdem Sok. İnaler İş Mrk.No: 8 1/1 Altıeylül / Balıkesir
MND Ajans
©2020 | Tüm Hakları Saklıdır
MND Ajans