Havaya atılan milyonlar: Havai fişek!

Havaya atılan milyonlar: Havai fişek!

Edremit’te 10 yılı aşkın süredir yapılmayan bando eşliğindeki bayrak törenleri geri döndü. Her cuma ve pazar akşamları bayrak törenlerinin yapılacağı açıklandı.

Bandırma’da da yıllar öncesinde böyle bir gelenek vardı.

Dileğimiz bu törenlerin Bandırma’da da yeniden başlatılmasıdır.

X X X

Turgutlu Belediyesi’nin “Bağ Bozumu ve Kurtuluş Şenlikleri” kapsamında düzenlediği etkinliklerde konuşan Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın, örnek bir davranış sergileyerek, “Bundan sonra belediyemizin düzenlediği etkinliklerde havai fişek atılmayacak. Sizlerin parasını havaya atmayacağım. Havai fişek hem küçük çocuklarımızın sağlığına, hem de uçan hayvanlarımıza zararlı” dedi.

Uzun süredir bu konuyu işliyorum, köşe yazılarımda.

Erdek Kaymakamı Ekrem Çalık da konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Havai fişek atılması İçişleri Bakanlığı ve Valilik genelgelerine göre zaten yasak” dedi.

Bu yaz Erdek’teki nişan ve düğünlerde havai fişek, yasağa aykırı davranan birkaç kişi dışında atılmadı.

Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Ak’ı, havai fişek atılmayacağı konusunda aldığı karar nedeniyle kutluyorum. Darısı tüm belediyelerimizin başına!

X X X

Konu belediye denilince Erdek Belediyesi’nden de söz etmek gerekiyor.

Her belediyede Sayıştay’ın rutin denetimler yapması doğaldır. Ancak konu Erdek Belediyesi olunca Erdek Belediye Başkanı Mimar Hüseyin Sarı’yı, medya yoluyla yıkmayı yıllardır başaramayan bazı kişiler yine toprağa hiç gömmedikleri baltalarını çıkarıyorlar ve “Vay efendim, Erdek Belediyesi’nde yolsuzluk araştırılıyor!” yaygaralarını koparıyorlar. Tabii yıllardır Sarı’ya seçim kaybetmekten başları dönen sözüm ona muhalif bazı siyasetçiler de, perde arkasında onlara çanak tutuyor!

Beyler, bu İçişleri Bakanlığı denetimi bile değil, sadece normal bir Sayıştay denetimi. Her yıl, her belediyede yapılıyor.

Kamuoyunu yanıltmak isteyenlere karşı bir kez daha yineleyelim. Erdek Belediyesi’nde gerçekleşen Sayıştay denetimi her belediyede var.