.

Yeni Haber gazetesi Balıkesir’in en eski üç yerel gazetesinden birisiydi. Sahibi Ekrem Balıbek’de işi sadece gazetecilik olan gerçek bir gazeteciydi. Mesleği gazetecilik olmayanlar nasıl gazete çıkarabilir der dururdu.

Haklıydı…

Hani derler ya! İşine âşık diye, tam da öyleydi ve öyle de öldü.

Dile kolay, 52 yıl aralıksız yayın yapmak.

Evet, sadece dile kolaydır.

30 yıla varan köşe yazarlığı, bir buçuk yıllık yerel televizyon (Karesi) yöneticiliğinden sonra, ben de bu işlerin ne zor şartlarda yürütüldüğünü az çok bilirim.

Sizi en çok övenler günde bir gazete bile almazlar. Kapatılınca da “niye kapattın” diye eleştirir dururlar.

Balıkesir gibi sanayileşmemiş, bayi satışı nerdeyse hiç olmayan illerde ya yüzsüz olacak, ya şantaj yapacak, ya da iktidara sırtınızı dayayacaksınız; yoksa gazetecilik yapmanız çok zordur.

Merhum Balıbek’in2011 yılında beklenmedik vefatından sonra gazete,9 yıldır oğlu Esen ve kızı Esin tarafından çıkarılıyordu.

01 Temmuz 2019 da yayını durduruldu. Gazeteyi almak isteyenler oldu. Esen ve Esin Balıbek babalarının hatırasına leke getirmemek adına onurlu bir duruş gösterdiler ve Yeni Haber’isatmadılar.

Yeni haber artık Esin Balıbek tarafından Haber içerikli bir Wep gazetesi olarak devam edecek.

Hedef büyük.

Wep gazete haberleri, sadece Balıkesir’le sınırlı değil, ülke genelinde, hatta dünyanın herhangi bir köşesinden de izlenebilecek.

Esin, yazar mısın? Dediğinde hiç düşünmeden evet dedim.

Evet, benim için de yeni bir başlangıç olacak…

Dürüst, ilkeli ve haklıdan yana taraf olarak…