Koronavirüs Bilim Kurulu’nun önerisiyle İran ve Çin’in ardından Irak, İtalya ve Güney Kore’ye uçuşlar durduruldu, Irak ile kara yolu geçişleri de geçici olarak kapatıldı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu’nun önerisiyle İran ve Çin’in ardından gece yarısından itibaren Irak, İtalya ve Güney Kore’ye uçuşların durdurulduğunu, ayrıca Irak ile kara yolu geçişlerinin de geçici olarak kapatıldığını açıkladı.

Türkiye, Koronavirüs Bilim Kurulu’nun önerileri doğrultusunda komşu ülkelere sınırlarını kapatmaya devam ediyor. İran’ın ardından Irak ile kara yolu geçişleri de geçici olarak kapatıldı.

 

Sağlık Bakanı Koca açıkladı

Koronavirüs Bilim Kurulu’nun yeni uçuş ve kara yolu geçişi yasaklarını, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıkladı.

“COVID-19 ile ilgili olarak; Bilim Kurulumuzun önerileriyle, ilgili bakanlıklarımızla koordinasyon halinde yeni bir tedbiri daha uygulamaya koyduk. Bu geceden itibaren Türkiye-İtalya, Türkiye-Güney Kore, Türkiye-Irak arasında gidiş-geliş tüm yolcu uçuşları durdurulmuştur” diyen Koca, şu açıklamayı yaptı:

Üç ülke ile daha uçuşlar durduruldu

“Çin’de ortaya çıkıp, kısa zamanda 56 ülkede daha görülen bulaşıcı COVID-19 yani Yeni Koronavirüs hastalığına karşı ülkemizi titizlikle korumak için gerekli her tedbiri almaya devam ediyoruz.

Daha önce Çin ve İran’la havayolu trafiğimiz durdurulmuş, İran’la ayrıca kara ve demir yolu geçişleri de kapatılmıştı.

Bilim Kurulumuzun önerileri doğrultusunda Ulaştırma ve Altyapı, Dışişleri, İçişleri ve Ticaret Bakanlıklarımızla koordinasyon halinde yeni bir tedbir daha uygulamaya konuldu.

Bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere, Türkiye ile İtalya, Türkiye ile Güney Koru, Türkiye ile Irak arasında gidiş-geliş tüm yolcu uçuşları tedbiren durdurulmuştur.

Ayrıca Irak ile kara yolu geçişlerimiz de geçici olarak kapatılmıştır. Uygulama mevcut koşullara bağlı ve geçicidir.

Ülkemizde bugüne dek endişe verici bir durum ortaya çıkmamıştır.”