.

1-) Kalıcı makyaj yaptıracağınız kişinin, sizden önce yaptığı uygulamaların, iyileşmiş hallerini, mümkünse 6 ay 1 yıl sonraki hallerini, canlı görmeyi talep edin. Böylece, hem uygulanan kalıcı makyajın son durumunu, hem de uygulamayı yapan ustanın, sonrasında kişiye nasıl davrandığını da öğrenmiş olursunuz..
2-) İnternetten söylenen – bana gel, beni sev, en iyisi benim türkülerine, rağbet edip hemen randevu diye atlamayın lütfen. İyi bir ustanın, reklama ihtiyacı pek olmaz. İşi başından aşkındır zaten. Muhtemelen, daha önce yaptığı uygulamaların tavsiyeleri ile, yeterince doludur randevuları. ‘’ İyi usta, ona vereceğiniz para için işini yapan değil, zaten işini iyi yaptığı için arayıp bulduğunuz, emeğinin karşılığını ödediğiniz ustadır’’
3-) Aman diyeyim, adlarımızın , başına, sonuna , artist/ sanatçı , yazmamıza tav olup, koştur koştur çıkıp gelmeyin.. Yaptığımız iş; sanaatkarlık da dediğimiz, el mahareti isteyen ustalıktır ama bu beceri bizleri sanatçı yapmaz. Sanatçılık; bir şeyi, sıfırdan ele alıp , ilham ve yaratıcılık ruhunuda katarak, üretilen, kalıcı eserlerle olur. Müzik, resim, heykel, kitap da olduğu gibi.
4-) Her nasılsa, bir çok arkadaşımız 20 yıllık kalıcı makyajcı olduğunu söylüyor lakin ben 19 yıl önce başladığımda, adı geçen 4 usta vardı Türkiye de bilinen . Kalıcı makyajın ne demek olduğunu , müşteriye anlatmamız dahi , yarım saatimizi alırdı. Evet bu işte tecrübe önemlidir ama ben bu işi 20 yıldır yapıp, fazla önemsemeyen ve bu konuda kendini geliştirmeyen ustalarda gördüm,,, çok profesyonel eğitimler alıp, 6 ayda işinde ustalaşan, yetenekli gençlerde. Burada önemli olan kriter; kişinin aldığı eğitimin iyi olması kadar, bu mesleğe olan sevgisi, yeteneği, konsantrasyonu , iyi niyeti , kendini geliştirmeye olan azmi ve kendine , insana , işine olan saygısı ve özenidir.
5-) Microblaiding ve kıl tekniği kalıcı makyaj dan ayrı bir şey değil, kalıcı makyajın içindeki uygulama teknikleridir. Çok ince yapılan , Kıl tekniği, her cilt tipine, iklime ve yaşam şekline uygun değildir. Genelde soğuk iklimlerde ve gözenekleri sıkı cilt tiplerinde daha iyi sonuçlar alınır. Uzmanınızın, cilt tipinize göre, başka önerileri var ise, kulak verin lütfen. Kaldı ki ; fotoğraf makinesinin, çok yüksek çözünürlükle yakaladığı , o incecik işçilikleri, bizim çıplak gözümüz görmez ve mahrem mesafeden çizgilerin inceliği kalınlığı anlaşılmaz. Burada aslolan, cildinize uygun olarak seçilmiş olan renk ve ustanın makyaj bilgisi ile yüzünüze yakışacak olanı , tasarlayıp, önerebilmesi ve doğala en yakın formda uygulayabilmesidir.

6- Kalıcı makyaj eğitimlerimiz, iyi ustalardan alınmışsa ve kullandığımız malzeme, sağlığınıza uygun ise, uygulama maliyeti ve size yansıyan fiatı, haliyle yüksek olacaktır. 3-5 kuruşa kaşınızı yapmaya aday olanlara, şüpheyle yaklaşmalısınız.. Ya çırak dahi olamayacak birilerinden, teori ağırlıklı ucuz bir eğitim almıştır yada Kalıcı makyaj yapan birilerini izleyip, eğitim almaya gerek bile görmeden, cahil cesaretiyle – ne var bunu yapmaya diye atlayıp, sizlerde deneye deneye , öğrenmeyi de göze almıştır. Demem o ki; Nasıl pazardan 3 kuruşa aldığınız hırka ile vakko nun hırkasını aynı kefeye koymuyorsanız, her kalıcı makyaj yapan ustayı da, aynı kefeye koymayın lütfen.
7-) Doğru cilt tabakasında, usta bir elden çıkan, kalıcı makyaj uygulamasında; acı, şişme kanama, tutmama, gibi şeyler olmaz. Acı varsa; uzman cihazını doğru kullanmıyor, cildinizi yırtıyor yada kesiyordur. Şişme olduysa; cildinizi çok zorlamıştır. Kanama varsa, 2 sebep olabilir. Ya uzmanın önceden hesaplayamadığı bir sağlık sorununuz vardır ki bu durumda işlemin bırakılması gerekir ( devam etsede zaten tutmaz, kanama pigmenti geri atar) Yada , sözümona uzmanınız, çoktan cildinizdeki , yasak bölgeye girmiş, kılcal damarlarınızın üzerinde,pigmenti tutturacağım diye, tepim tepim tepiniyordur.Lütfen, kendinize eziyet etmeyi bırakın, Kalkın gidin ordan. O yapılan kaştan size hayır gelmez. Cildinizi yormadan uygulama yapılacak süre, kaşlarınızda 30 dk, (bazı cihazlarda 1 saat) gözlerde 10-20 dk dudaklarda 30 dk yı geçmemelidir. Fazlası ciltte lezyonlara sebep olur.

</p></div>
    </div>      
    
<div class=

Yorumlar
Yorum Yazmak İçin Tıkla