Başlıkta yazdığım bu kelimelerin anlamını biliyor muyuz? Şüpheliyim!

Geçtiğimiz günlerde ülkemizin yaşadığı felaketler doğrultusunda milletçe çok üzüldük, ama yaptığımız tek şey üzülmek...

Üzerimize düşen görevleri yerine getiriyor muyuz?

Deprem, sel, çığ, kaza bu gibi felaketlerde ne yapmalı? 

Eğitim konusunda işin neresindeyiz? Aklımda bir sürü sorular...

Kuralın sözlükteki kelime anlamı; "İnsan davranışlarına yön veren, uyulması gereken ilke."

Kuralın kelime anlamı insan davranışlarını, insanın ne derece önemli olduğunu ortaya koyuyor. Aklı, vicdanı hür insan kurallara uyar ve kurallara uyarsa da saygı doğar, sevgi doğar. Yaşadığımız acıları çabuk unutuyoruz. Doğanın bize sunduğu güzellikler kadar zorluklarda var elbet ama bize, insana da sunulan bir akıl var. Gerekli önlemleri aldığı takdirde tevekkül etmeyi bilecek güce sahip insan, kendi dengesini bozduğu gibi doğanında dengesini bozmaya devam ediyor. Ağaçlara, ekolojik sisteme karşın depreme dayanıksız beton yığınları modern mağaralar...

Bir çok konuda olduğu gibi trafik konusunda da sınıfta kalmış durumdayız. Kısa süre önce yaya öncelikli yollar işaretlendi. Hani hep söyleriz Avrupa'da  yaya, adımını attığı zaman arabalar duruyor diye. Aslında bizim ülkemizde de bu kural zorunlu. Ben kızımı okula getirip götürürken böyle bir yoldan geçiriyorum. Yaya yolunun dışında aynı zamanda okul geçidi. Bu yollarda durmayan ,önemsemeyen araçlar var. Özellikle de kadın sürücüler telefonla konuşuyor ve durmuyor. Ben kendi üzerime düşeni yapıyor, uyarıyorum. Emniyet mensuplarımızda  kendi üzerine düşeni yapıyordur.

Sürücünün üzerine düşen kurallara uyarak insan olmanın davranışını yerine getirmek. Kurallara uymayan varsa uyarmak, eğitmek zorundayız. Sadece kendi can güvenliğimizden sorumlu değiliz, karşımızdakinin de can güvenliğinden sorumluyuz.

Kurallara uyalım uymayanları uyaralım.

Ben değil biz olabildiğimiz zaman var olabileceğiz.