ANASAYFA GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR KURULUŞ KÜNYE İLETİŞİM

07.06.2022

5 GÜN YERİNE 4 GÜN İŞE GİTSEK

YazıYorum (Mete Kozdağ) 

 

          İş günü sayısını azaltmak ...

         Dünyanın bir süredir tartıştığı bir konu.

         Haftada iki gün izinle çalışmanın bir ayrıcalık olarak görüldüğü günümüzde, çalışılan gün sayısını azaltan veya işe gitmeden evde çalışmayı hayata geçirmek isteyen, ülkeler ve şirketler var.

         İngiltere'de 6 ay boyunca 3 binden fazla çalışanın, haftada 4 gün çalışacağı ve 3 gün tatil yapacağı pilot uygulama başlatıldı.

         Pilot uygulama kapsamında 70 şirketten 3 bin 300 çalışanın, çalışma süreleri yüzde 20 oranında kısaltılırken, maaşlarında herhangi bir değişikliğe gidilmeyecek.

         Haftada 4 gün çalışma denemesi kapsamında çalışanların, refahı ve iş verimliliğinin yanı sıra uygulamanın çevre ve cinsiyet eşitliği üzerindeki etkileri ölçülecek.

         5 gün yerine 4 gün çalışmak, şirketlere avantajı sağlamanın aracı olacak.

         İzlanda, dünyanın şimdiye kadar ki en büyük haftada 4 gün çalışma denemesinin büyük başarıyla sonuçlandığını ve dünyada da test edilmesi gerektiğini belirtmişti.

      2015'ten 2019'a kadar süren ve 2 bin 500'den fazla kişinin katıldığı denemelerin sonuçları "üretkenliği ve refahı" artırdığını ortaya çıkarmıştı.

         5 gün yerine 4 gün işe gitsek yani 4 gün çalışılıp, 3 gün tatil yapılabilir mi? Maaşlar da aynı kalıyor. Ayrıca 3 gün tatil, özellikle iç turizmi de patlatır.

         2018 yılı sonlarında Yeni Ekonomi Programı'yla (YEP) birlikte, Türkiye'de de kamu personel rejimi çalışması için aşağıda yazılı adımlar atılmıştı.

         Hizmetin özelliğine göre kamu çalışanları hangi saatlerde çalışacaklarını kendileri belirleyebilecekti. Memurlar haftalık doldurmak zorunda olduğu 40 saatlik mesai süresini nasıl tamamlayacağına kendisi karar verebilecekti. İşin en yoğun olduğu 10.00-12.00 ile 13.00-15.00 saatleri arasında tüm memurlar mesaide olacaktı. Geri kalan saatleri ise belirleyebileceklerdi. Kamu çalışanları isterse bir günlerini boşaltabilecekti. Böylece, OECD ülkeleri, ABD ve Avrupa ülkelerinin büyük bölümünde kamu kurumlarında uygulanan esnek çalışma modeli Türkiye'de de uygulanacaktı. Kamu kurumları ile çalışanların ihtiyaç ve tercihleri uyumlaştırılacaktı. O tarihte yaklaşık 2.5 milyon memuru ilgilendiren, hizmetin özelliğine göre uygulanacak esnek çalışma modelleri geliştirilecekti. Böylece çalışanların iş yaşam dengesini kurarak aile ve sosyal yaşamlarına, kurs ve eğitim programlarına daha fazla vakit ayırmaları sağlanacaktı.

          5 gün yerine 4 gün işe gitmeye, çok çabuk uyum sağlanır...                         

         Okunuyor olmak dileğiyle, saygılar.    


Bu yazı 315 defa okundu.


Yorumlar


Ad Soyad E-Mail
GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR ARŞİV

KONUMUMUZ

Altıeylül / Balıkesir

ADRES

Altıeylül Mah. Çiğdem Sok. İnaler İş Mrk.No: 8 1/1 Altıeylül / Balıkesir
MND Ajans
©2020 | Tüm Hakları Saklıdır
MND Ajans