ANASAYFA GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR KURULUŞ KÜNYE İLETİŞİM

03.10.2022

CHP Milli Güvenlik sorunu olamaz

Zaten yeterince sert ve kutuplaşmış olan siyasetin, seçimler yaklaştıkça daha da sertleşeceği, kutuplaşmanın artacağı, rakibine yönelik ‘aşağılayıcı, kaba ve kırıcı' dilin siyaseti etkisi altına alacağı çok net olarak görülmektedir. En kaba dili kullananda, kaba dil kullandığını kabul etmeyip, rakibinin kendisine yönelik üslubuna karşılık verdiğini iddia etmektedir!

Yaşamının önemli bir bölümünü CHP'ye adamış, CHP'yi içselleştirmiş birisi olarak partili de olsa ülkenin cumhurbaşkanının CHP'yi ülkenin Milli Güvenlik sorunu olarak görmesi doğrusunu ifade etmek gerekirse; içimizi acıtmış, derinden yaralamıştır.

Ülkenin bunca sorununu bir tarafa bırakarak CHP'yi sorun görenlerin sadece bizde değil CHP'li olsun olmasın sağduyulu milyonlarda yarattığı derin duygu yarılmasını kamuoyuyla paylaşmak istedik.

Amaca giden her yolu mubah görüyor olabilir ‘gerekirse papaz elbisesi giyerim' diyebilirsiniz. CHP'yi siyasi rakibinizden daha çok beslendiğiniz zıtlıkların kutbu olarak görebilir, CHP üzerinden varlığınızı tahkim ihtiyacı hissedebilir hele ki siyasi varlığınızın devamı veya yok oluş seçimleri olarak gördüğünüz seçimlerde dağılan tabanınızı ‘yüzyıllık reklam arasının' devamının önünde engel teşkil ettiğini, CHP'ye ‘haklı haksız, mesnetsiz' iddiaların taban kitlenizde prim yaptığını düşünebilirsiniz…

Ama CHP Milli Güvenlik sorunu olamaz.

Bugüne kadar CHP üzerinden Cumhuriyet tarihine, kazanımlarına en mesnetsiz, temelsiz eleştirilerde bulundunuz, ülkenin ve CHP'nin kurucu liderlerine ‘iki ayyaş' suçlaması yönelttiniz. Evet hem CHP kadrolarından hem de kamuoyundan belki de beklediğiniz düzeyde bir karşılık bulmamış olmanızla CHP'ye yönelik her türlü eleştiri ve saldırı hakkını kendinizde görüyor olabilirsiniz…

Daha öncede CHP'nin güvenlik sorunu olabileceğine yönelik söylemleriniz oldu ama ilk defa CHP'nin Milli Güvenlik sorunu olduğunu kuvvetli bir dille seçim öncesi söylemeniz manidardır!

Eğer öyleyse herhangi bir Milli Güvenlik toplantısında CHP'nin Milli Güvenlik sorunu olduğu dile getirildi, konuşuldu, tartışıldı mı, önümüzdeki süreçte böyle bir hazırlık var mı? Böyleyse, böyle bir niyet varsa bir süre sonra savcıları da harekete geçirip daha önce 12 Eylül Paşalarının kapattığı gibi CHP'yi siz de kapatacak mısınız?

Her ne kadar daha önce Milli Güvenlik sorunu olarak görülen, Milli Güvenlik belgelerinde terör örgütü olarak tanımlanarak yer alan FETÖ terör örgütü ile ilgili gerekenler yapılmadıysa da; CHP'nin veya herhangi bir partinin veya yapının Milli Güvenlik sorunu olması ciddi bir iştir.

CHP Milli Güvenlik sorunu değil bu ülkenin kurucu partisidir.

CHP'nin bugünkü politikaları, kadroları beğenilmeye bilinir, eleştirile bilinir ama CHP'nin kurumsal yapısı bu kadar örselenemez. Örselenmemelidir. Kadrolarla ilgili bir sorun, iddia ettiğiniz gibi terörle iltisaklı yöneticiler varsa dokunulmazlıklar istendiği zaman kaldırılabildiğine göre gerekenler yapılabilir, yapın ama CHP'nin kurumsal yapısına yönelik bu ağır itham haksızlıktır.

Tamam tabanınızın konsolidasyonu için CHP'yi kötülenmesi, yok sayılması gereken bir yapı olarak görüyor olsanız da…

CHP, belli ideolojik Saiklerle, kişisel çıkar-kariyer sağlamak için bir araya gelmiş bir grup kişilerin İçişleri Bakanlığına verdiği dilekçeyle kurulan bir parti değil…

Köklerini Kuva-yi Milliye'den alan kurtuluş ve kuruluşun, savaş meydanlarında mücadele veren kadrolardan oluşan, ülkeyi kuran partidir.

Bıkmadan öykündüğünüz Osmanlıyı CHP kadroları yıkmamış, yıkılmış, dağılmış, işgal güçlerine teslim olmuş, İstanbul'un anahtarını İngilizlere teslim edenlerin aksine Kurtuluş Savaşıyla bağımsızlık mücadelesi vererek, bağımsızlığı kazananların oluşturduğu kadroların kurduğu partidir CHP.

Yıkılmış, dağılmış bir imparatorluktan yeni bir Cumhuriyet kuranlar Osmanlıdan kalan borçları ödemiş, Düyun-u Umumiyeyi kaldırmış, el konulan varlıkları geri almıştır. Bugün başında yöneticilik yaptığınız modern çağdaş Cumhuriyeti kurmuş, devrimler yapmıştır.

Yönettiğiniz ülkenin ve Milli Güvenlik sorunu olarak gördüğünüz CHP'nin ilk genel başkanı ve ülkenin kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk ‘'Benim iki büyük eserim vardır; biri Türkiye Cumhuriyeti diğeri Cumhuriyet Halk Partisi'dir'' demiştir.

Siyaseten de olsa CHP Milli Güvenlik sorunu haline gelmiştir sözleri doğru, hakkaniyetli değildir.


Bu yazı 68 defa okundu.


Yorumlar


Ad Soyad E-Mail
GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR ARŞİV

KONUMUMUZ

Altıeylül / Balıkesir
MND Ajans
©2020 | Tüm Hakları Saklıdır
MND Ajans