ANASAYFA GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR KURULUŞ KÜNYE İLETİŞİM

27.01.2023

14 Mayıs, yeter söz Milletindir

27 yıllık Tek Parti CHP iktidarına karşı önce 1946 seçimlerinde kullanılan ‘Yeter Söz Milletindir' sloganı 1950 de DP'nin (Demokrat Parti) iktidara geldiği gibi 73 yıl sonra, millet 21 yıldır ülkeyi tüm haşmetiyle tek başına yöneten AKP iktidarına değil de muhalefete ‘Yeter Söz Milletin' diyecekmiş!

Yönetenler toplumun hafızasında yer etmiş önemli bazı tarihleri kullanmaya, buralardan siyasi yarar sağlamaya çok alışkın. O tarihlere inanıp inanmadıklarının çok fazla bir önemi yok, nasılsa bir şekilde millet ikna ediliyor! Malum ülkenin kırılma tarihi olan 2010 referandumunu da 12 Eylül tarihinde ‘mezarlıktakiler bile oy kullanmalı' diyen FETÖ ile birlikte yaparak bugünlerin taşları döşenmişti.

Sizce de garip değil mi 21 yıldır iktidarda olanların muhalefete dönük ‘bu millet size yeter diyecek' demesi. Millet muhalefete niye yeter desin? Yaşadığı dayanılmaz sorunların yaratıcısı, onlara çözüm üretilemiyor olmasının sorumlusu muhalefet mi, sorunlara çözüm üretmesi gerekenler ülkeyi yönetenler değil mi?

Millet yaptıklarınızdan memnunsa şu anda, bugüne dair hiçbir sıkıntısı yok alım gücü yerinde, istediği şeye kolayca ulaşabiliyor, sıkıntı içinde değilse, öyle iddia edildiği gibi birkaç bankaya, farklı çevrelere borcu harcı yoksa geleceğini de istediği gibi planlayabiliyorsa, gelecek korku ve kaygısı yoksa…

Üretici, sanayici aynı şekilde sorunsuz üretimini yapıyor, ürettiğini yurtiçi, yurtdışına kolayca satabiliyor; kira, elektrik, doğalgaz, işçilik, maliyet artışından kaynaklı sıkıntı içinde değil, borçlarını çevirebiliyor, bankalar sıkboğaz etmiyor, alacaklılar kapıya dayanmamışsa, istediği finansmana kolayca ulaşabiliyorsa…

Tarım ve hayvancılıkta herhangi bir sorun yok, devletten yeterince destek alabiliyor, süt fiyatlarının maliyetlerini kurtarmadığı için anaç hayvanları kesmek zorunda kalmıyor, et fiyatları ulaşılmaz hale gelmemiş, üretimdeki sorunları çözmek yerine her defasında çözüm olmayan ithalatla et açığı kapatılır hale gelmemiş, et çocuklara karne hediyesi olmamışsa…

Hastanelere erişim çok kolay, 3-6 ay sonrasına gün alınmıyor, on-yüz binlerce katılım payı istenmiyor, doktorlar ülkeyi terk etmiyor, sağlık çalışanları mutlu, istenen ilaçlar bulunabiliyor, eczane önlerinde yüzlerce metre kuyruklar oluşmuyorsa…

Eğitimde sorun yok, devlet eğitimde fırsat eşitliğini sağlamış, isteyen herkes erişilmez fiyatlarla özel eğitim arayışına düşmeden istediği en iyi eğitime ulaşabiliyor, öğretmen açığı yok, açıkta öğretmen yok, hiçbiri geçim derdine düşmemiş… eğitimini güçbela tamamlayanlar eğitimine göre iş bulma sorunu yaşamıyor, işsiz güçsüz sokaklarda gezmiyorsa…

Millet 21 yıldır ülkeyi yönetenlere yeter demez! Ama bu sorunlar yaşanıyorsa millet niye iktidara değil de, muhalefete yeter desin! Muhalefet mi tüm bu sorunların sorumlusu? Ha siz yapacaktınız ama ‘yağmur yağdı, şimşek çaktı, gök gürledi' yapamadınız, her derde deva dediğiniz ‘tek adam yönetimi' çare olmadı, ama bir kez daha iktidar olursanız yapacaksınız, onun için millet size değil de, muhalefete yeter desin öyle mi!

ESKİ TÜRKİYE ÖZLEMİ

Ha birde eski Türkiye'ye özlem duyan muhalefet varmış!

73 yıl öncesine atıf yapan, 73 yıl öncesinin olaylarını kutsayıp oradan kendisine prim sağlamaya çalışan iktidar değil mi, iktidar canının istediği gibi geçmiş olayları eğip büküyor bazen mağduriyet bazen zafer çıkarımları yapıyor yetmiyor eski Türkiye diye suçladığı dönemin siyasi aktörleri Tansu Çiller ve Mehmet Ağar'larla işbirliği yapıyor, onları kitlelerin önüne çıkarıyor, onların gücünden yararlanmak istiyor.

Sürekli suçlanan 90'lı yılların ekonomik krizlerinin ekonomi bakanı, başbakanı Tansu Çiller'le İstanbul'da açılışlar yapmak eski Türkiye'ye özlem değilse nedir.

İktidar ülkeyi deneme tahtası gibi ‘deneye yanıla' yönetmeye çalışıyor. Gün geliyor geçmiş suçlu, gün geliyor beraber yol yürüdüğü, sözde vesayet sistemini kaldırmak için yola çıktıkları yol arkadaşlar… gün geliyor iktidar olurken arkasına aldığı, güç devşirdiği küresel güçler suçlu oluyor ama kendilerinin hiçbir suçu olmuyor. Ha bazen ‘Allah bizi atfetsin' benzeri günah çıkarıyorlar! En son mucize dedikleri ucube yönetim sistemiyle sorunlar daha da çözümsüz hale gelince suçlu 21 yıldır işbaşında olduklarını unutup muhalefete ‘Millet size yeter' diyecek deniliyor.

CHP'ye karşı geliştirilen ‘Yeter Söz Milletindir' sözünün bugünkü CHP'li yöneticiler tarafından kullanılması anlaşılabilir değildir; sanki bugüne kadar milletin söz hakkı yokmuş gibi!

‘'İdealizm olarak görünen şeylerin çoğu gizli güç aşkıdır'' Bertrant Russel

 


Bu yazı 71 defa okundu.


Yorumlar


Ad Soyad E-Mail
GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR ARŞİV

KONUMUMUZ

Altıeylül / Balıkesir
MND Ajans
©2020 | Tüm Hakları Saklıdır
MND Ajans