ANASAYFA GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR KURULUŞ KÜNYE İLETİŞİM

01.06.2020

FUTBOLSPOR VE COVİD19SPOR REKABETİ

“Futbol asla sadece futbol değildir”. Bu söz, kimi zaman bir şehrin, kimi zaman bir ülkenin, en büyük gösterisi olmuştur.
Bu gösteri şimdi de dünya üzerinde, görünmeyen bir takıma karşı yapılacak.
Futbolspor ve Covid19spor rekabeti başlıyor ...
Bu rekabeti farklı bir gösteriyle izleyeceğiz.
Dünyanın en fazla ilgi duyulan spor dalı, futboldur ve futbol tek başına sportif unsurları olan bir oyun değil, siyasi, ekonomik, mali, tarihi unsurları da içinde barındıran bir gösteridir.
Futbola olan ilgi, küreselleşmenin de etkisiyle hızlı bir değişim ve dönüşüm süreci yaşatmış, çeşitli şekillerde de etkilemiştir. Futbol, alınır satılır mal yani ticaret malı haline gelerek, alışverişin bir parçası yapılmış ve büyük bir endüstri haline gelmiştir. Bu endüstri, yüz milyar dolarlarla ifade edilen bir sportif faaliyet haline gelmiştir. Futbol, dijital yayın dünyasındaki gelişmelerle birlikte milyarlarca insana ulaşarak, etkili bir pazarlama ve satış aracı haline dönüşmüştür.
Bu yönüyle futbol; çoğu spor dalından ayrı, spora tek başına yön verebilen ve milyonlarca insanı etkileyebilen bir araç haline dönüşmüştür.
Bununla birlikte futbol endüstrisi, farklı endüstrilerle iç içe yaşayan ve bazı endüstrilerin temel hedeflerine ulaşabilmek için kullandıkları bir araç olmuştur.
İletişim, gıda, teknoloji, inşaat, giyim, finans, sağlık, vb. birçok endüstride faaliyet gösteren firmalar dünyadaki futbol kulüpleriyle reklam anlaşması yaparak daha fazla insana ulaşmak istemektedir. Dahası bazı firmalar, salgın döneminde bile futbol sektörüne milyon dolarla ifade edilen yatırımlar yapmaya devam etmektedir.
Dünyada hemen hemen her medya grubunun bir spor kanalı bulunmaktadır. Bu kanallar yedi gün ve yirmi dört saat, spor programları yayınlamaktadır. Bu programların en önemli kısmını futbol oluşturmaktadır. Spor kanalı bulunmayan medya organları da haftalık yayın akışının büyük bir kısmını, futbol programlarına ayırmaktadır. Sadece medya organları veya diğer endüstriler değil, kulüplerin kendileri de kurdukları TV kanalları ve çıkardıkları yayın organlarıyla, taraftarlarına ulaşmaya çalışmaktadır. Bugün her büyük kulübün, büyükşehirlerde ve de yurtdışında, mağazaları bulunmaktadır.
Bunlara bakıldığında, spor kulüpleri ve futbola yön veren aktörler, Covid-19 virüsüne rağmen futbola devam etmek istiyor.
Pandemi başladı ve futboldaki gelir kaybı da artmaya başladı.
Bu kayıp, dünyanın tahammül edeceği veya izin vereceği bir durum değildir.
Futbol sadece sportif bir faaliyet değildir. Toplumları peşinden sürükleyen sihirli bir güçtür. Eğer doğru yönetilebilirse dünyadaki pandemiye, pozitif katkısı olacaktır.
Bu nedenle, Futbolspor ve Covid19spor rekabeti başlamak zorundaydı ...
Okunuyor olmak dileğiyle, saygılar.

Bu yazı 502 defa okundu.


Yorumlar


Ad Soyad E-Mail
GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR ARŞİV

KONUMUMUZ

Altıeylül / Balıkesir

ADRES

Altıeylül Mah. Çiğdem Sok. İnaler İş Mrk.No: 8 1/1 Altıeylül / Balıkesir
MND Ajans
©2020 | Tüm Hakları Saklıdır
MND Ajans