ANASAYFA GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR KURULUŞ KÜNYE İLETİŞİM

24.04.2024

BGC yönetimi açıklama yapmak zorunda

Son olarak, “Bandırma Gazeteciler Cemiyeti Kongresi yasal değildir” başlıklı köşe yazım yayınlanmıştı. Bu yazımda, Kaan Bingül'ün başkanlığındaki cemiyetin, 26 Şubat 2023'te yaptığı öne sürülen genel kurulu için üyelerine hiçbir duyurumda bulunmaması, yönetim kurulunda yer alan üyelerin, genel kurula gidilmesi için karar defterinde imzalarının yer almaması nedeniyle “USULSÜZ” olduğunu işlemiştim. Bu köşe yazım, aynı zamanda yetkili makamlara bir “SUÇ DUYURUSU” niteliğini de taşıyordu.

Şimdi bu konuya devam edelim.

Derneklerde yönetim ve denetim kurulu üyeleri ve tüm organ seçimleri genel kurullarda gerçekleşir, gerçekleşmelidir. Böyle “Ben yaptım oldu” anlayışıyla üyelerine duyurum olmaksızın, “yangından mal kaçırır gibi” genel kurul yapılmış gösterilmez.

Kaan Bingül'ün başkanlığındaki “Bandırma Gazeteciler Cemiyeti” yönetim kurulu, buna uymayarak, SUÇ İŞLEMİŞTİR! Yasa ve yönetmeliklere aykırı, HUKUKSUZ bir iş yapmıştır. Bu konuda tüm yönetim kurulu suçludur ve hesap vermek zorundadır.

Konuyla ilgili olarak yetkili makamlara “YAZILI SUÇ DUYURUSU”nda da bulunmayı düşünüyorum.

Dernek başkan ve yönetim kurulları, öncelikle üyelerini kucaklamak zorundadır. Ancak “Bandırma Gazeteciler Cemiyeti” başkan ve yönetimi yıllardan beri bu gerekliliği yerine getirmemektedir. Dernek yöneticileri başta meslek büyükleri olmak üzere üyelerinden koparak onları dışlamış, keyfi bir yönetim tarzı içine girmiştir.

Dernekler ve sivil toplum kuruluşlarının başında bulunan yöneticiler, asla duygusal davranma hakkına sahip olamaz. Üyelerine kızsa, bazılarını sevmese bile onları yok sayamaz. Çünkü o derneğin sahibi yönetim kurulları değil, tüm üyelerdir.

İnsanın, kendisinin de üyesi bulunduğu bir derneği eleştirmesi elbette ki üzücüdür. Tabii ki bu eleştiriler özellikle genel kurullarda yapılmalıdır. Ama eğer o dernek yöneticileri üyelerinden genel kurulu bile kaçırıyorsa, genel kurul yapılmış gösteriyorsa,  kim bilir belki de “sahte” imzalarla derneği, 26 Şubat 2023'te genel kurul gerçekleşmiş gibi gösterip ilgili “Dernekler Masası”na bildiriyorsa olayı basın yoluyla kamuoyuyla paylaşmaktan başka bir çare de kalmıyor.

Şimdi Kaan Bingül'ün başkanlığındaki yönetim kurulundan bir açıklama bekliyoruz.

26 Şubat 2023'te yaptığınızı öne sürdüğünüz ve yeni yönetim kurulunu seçtiğiniz genel kurulun üyeleri için çağrı duyurusunu, o genel kurula kimlerin katıldığını, genel kurula kimlerin katıldığını gösteren listede kimlerin imzasının bulunduğunu, derneğin karar defterinde genel kurulun yapılması için hangi yönetim kurulu üyelerinin imzası olduğunu açıklayın da öğrenelim.

Bir dernek böyle yönetilmez. 

Eğer bu inanılmaz sorumsuz yönetiminiz sonucunda derneğimiz ciddi bir cezai yaptırımla karşı karşıya kalırsa bunun hesabını veremezsiniz. Böylece de tarihe geçersiniz!


Bu yazı 106 defa okundu.


Yorumlar


Ad Soyad E-Mail
GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR ARŞİV

KONUMUMUZ

Altıeylül / Balıkesir

ADRES

Altıeylül Mah. Çiğdem Sok. İnaler İş Mrk.No: 8 1/1 Altıeylül / Balıkesir
MND Ajans
©2020 | Tüm Hakları Saklıdır
MND Ajans