ANASAYFA GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR KURULUŞ KÜNYE İLETİŞİM

18.01.2021

BENİM ŞEHRİM


      Benim şehrim güzelleşiyor. Caddeleri ve sokakları, yenileniyor. Alt yapı, bu hıza yetişemiyor, geriden geliyor. Yağmur ve kış geldi, alt yapının durumunu göreceğiz yakında. 

      8 Ocak günü tabela kirliği için alınan bir karar var ...,

      Tabela; tahtadan, saçtan vb.den yapılan, üzerinde belirtici, tanıtıcı bir yazı, sayı, im ya da resim bulunan levha olarak tanımlanıyor.

      Balıkesir Kent Konseyi, reklam tabela ve totemleri ile yer ve yön tabelalarının neden olduğu görüntü kirliliğini masaya yatırdı. Vatandaşlarla birebir görüşmeler yaparak, görüntü kirliliğine dair bir rapor hazırladı. Meydanlarının ve tarihi dokuların kimliğine gölge düşüren ve herhangi bir standardı olmayan tabela kirliliklerini tespit eden kent konseyi, düzensiz tabela uygulamalarının şehrin kimliğine ve dokusuna uygun bir şekilde iyileştirilmesine yönelik tavsiye kararı aldı. Kent Konseyinin tavsiye kararı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından oy birliğiyle kabul edildi. Oy birliğiyle alınan meclis kararının ardından Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, uzun yıllardır çözülmeyi bekleyen sorunlardan biri olan reklam tabelaları, totemler ve yer yön panolarının neden olduğu görüntü kirliliğini ortadan kaldıracak çalışmaları; sivil toplum kuruluşları, dernek, oda ve vatandaşların iş birliğinde, katılımcı bir anlayış ile yürütecek.

      Bu kararın, kararlılıkla uygulanması yani rol model veya iyi örnek olmak için kent konseyi ve meclis üyelerinin iş yerlerinden başlanması gerekiyor. 

      Böyle yapılmazsa, başarı oranı 0'dır.

      Ayrıca şehri, sadece tabela mı güzelleştiriyor?

      Tabela, totem, levha demişken biraz da üstlere yani yukarıya da bakmalı. 

      Benim şehrimin cadde ve sokakların yanında yükselen binalar ne durumda? 

- Boyası dökülmüş dış cepheler, 

- İş yerini kapatan veya taşınmış olan meslek sahiplerinin bıraktığı paslanmış levhalar, 

- Betonları dökülmüş ve demirleri ortaya çıkmış balkonlar, 

- Yerinden çıkmış yağmur olukları, 

- Antenler, klimalar, borular, kablolar ..., devamını size bırakıyorum.

      Sadece tabela değil! Kent konseyi ve belediye, buralara da el atmalı ve ilgililere kanunları hatırlatmalı ve uygulatmalı.

      Son olarak, caddelerdeki park yerlerine; masa, sandalye, bisiklet, motosiklet, tahta kasa, su bidonu ve benzerlerini koyarak kendi aracına park yeri yaratan ve ‘'burası benimdir, benim kalacak ve kanun manun, belediye tanımam'' hareketi çeken esnafa, belediyenin tokat atma zamanı çoktan geçti. 

      Okunuyor olmak dileğiyle, saygılar.

Bu yazı 403 defa okundu.


Yorumlar


Ad Soyad E-Mail
GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR ARŞİV

KONUMUMUZ

Altıeylül / Balıkesir

ADRES

Altıeylül Mah. Çiğdem Sok. İnaler İş Mrk.No: 8 1/1 Altıeylül / Balıkesir
MND Ajans
©2020 | Tüm Hakları Saklıdır
MND Ajans