.

Diyet denilince herkesin aklına gelen; “uygulanması gereken katı kurallar!”, bu nedenle sağlıklı beslenmeyi erteler, “sonra yaparım” demeye başlarız. Sağlıklı beslenme, sadece 2 ay uygulanıp bırakılacak bir program değildir. Aksine beslenme programınız; günlük yaşantınıza, yoğun iş temponuza hatta sosyal ilişkilerinize ayak uydurmalıdır. Yoğun iş hayatı, katılması gereken zorunlu seyahatler, stresli yaşam dengeli beslenmeyi zorlaştırabilir. Özellikle masa başında uzun süre vakit geçirenler vakitsizlikten atıştırmalıklara yönelmekte ve hareketsiz kalmaktadır. Bunun sonucu ise;  vücutta yağlanma artışı ve sağlıksız bir beden.

Peki yoğun iş hayatında nasıl sağlıklı beslenebiliriz?

Mutlaka su tüketimini arttırın! Gün boyunca iştah ataklarından korunmak için, her atıştırmalık istediğinizde su için. Vücudunuz size su istediğini “susadım” demek yerine “acıktım” diye duyuruyor olabilir. Bu yanılsamanın önüne geçmenin en kolay yolu önce su içmek. Aynı zamanda su tüketimini 2,5 lt civarında tutmak metabolizmanızı hızlandıracaktır.

Ofiste en çok tüketilen çay, kahve vb içeceklerinizi mutlaka şekersiz olarak tüketin. Yediklerimizin yanında alınan bu gizli kalorileri, çoğu zaman görmezden geliyoruz. Stres azaltması için çay- kahve yerine rezene, papatya, melisa gibi sakinleştirici çaylar tüketebilirsiniz.

Güne mutlaka kahvaltı ile başlayın; vücudunuza kahvaltı vermek, onu uyandırmak demektir. Uyanmazsa metabolizma hızlı çalışmaz. Aksine bizi korumak için minimum enerji harcaması yapar. Kahvaltının günlük başarıyı arttırmasıyla ilgili çalışmalar mevcut. Hem vücudu hızlı çalıştırmak, hem de verimli bir gün geçirmek için kahvaltıya vakit ayırın.

Gün içinde atıştırmalıklar bulundurun. Kan şekerimiz ana yemeklerden ortalama 3 saat sonra düşer. Bu düşüş abur-cubur isteğini arttırırken kontrolsüz yemek yemelere neden olabilir. Kontrolü kaybetmemek açısından yanınızda kuru meyve, ceviz, fındık, badem , leblebi gibi sağlıklı atıştırmalıklar bulundurabilirsiniz.

Ofis ortamlarındaki ikramlardan kaçınmaya çalışın. Sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirirken; etrafınızdaki çalışma arkadaşlarınızla anlaşıp, birbirinize yemek konusunda ısrarcı olmaktan kaçının.

Sağlıklı Günler.

Diyetisyen Gülce Özkarakaş