ANASAYFA GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR KURULUŞ İLETİŞİM

MADRA,KAZDAĞI VE KİRAZLI İÇİN TÜMAD VE ALAMOS'A CEVAP

SOL PARTİ Balıkesir ve Çanakkale İl Örgütleri, son günlerde halk sağlığı ve ekolojik yıkıma yönelik politikaların salgını fırsat bilerek AKP/MHP iktidar Blok'u tarafından hızlıca hayata geçirilmeye çalışılması ve  Madra Dağı, Kirazlı, Kaz Dağları vb. bölgelerde kamuya ait topraklar altın madeni, HES ve RESprojeleri için sermayeye peşkeş çekilmesiyle ilgili olarak bir basın açıklaması yayınladı. 

Açıklamada şunlar yer aldı:

''Bölgemizde son günlerde halk sağlığı ve ekolojik yıkıma yönelik politikalar salgın fırsat bilinerek AKP/MHP iktidar Blok'u tarafından hızlıca hayata geçirilmeye çalışılıyor. Madra Dağı, Kirazlı, Kaz Dağları vb. bölgelerde kamuya ait topraklar altın madeni, HES ve RES projeleri için sermayeye peşkeş çekiliyor. Ne yazık ki bu politikaların uygulanmasına ana muhalefet partisinin bazı il genel ve belediye meclis üyeleri de onay veriyor; doğamızı, toprağımızı, havamızı, suyumuzu zehirleyenlerle ve ormanlarımızı yok edenlerle altında ne tür bir çıkar ilişkisi olduğunu henüz bilmediğimiz nedenlerle ortak oluyorlar.
Biz bunların ne anlama geldiğini biliyoruz. Kapitalizmin saldırgan, acımasız ve çirkin yüzü her yerde karşımıza çıkıyor. Daha dün Kovid19 krizinden dolayı insanlar evden çıkamayacak nasıl olsa diyerek, Saros RES projesini Çanakkale İl Genel Meclisi'nde yangından mal kaçırır gibi oylayıp “evet” demediler mi? Yine bir süre önce İvrindi Altın ve Gümüş Madeni'nin bulunduğu alanda Madra Dağı'nı delik deşik etme; tarım arazilerini ve ormanlarımızı talan etme projesini Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi'nden geçirmediler mi? Hem de adlarını tek tek bildiğimiz; kendi geldikleri bölgede yaşayanlardan özür dilemesigerektiğini düşündüğümüz, teşhir etmekte de asla tereddüt etmeyeceğimiz bazı CHP Meclis Üyeleri ve hatta CHP'li İlçe Belediye Başkanları'nın da “evet” oylarıyla! Her iki dağda ve eteklerinde de buna benzer yüzlercesini sayabiliriz ve örneklendirebiliriz.
Kriz bahane edilerek içme sularımızı kirletme, tarım alanlarını yok etme faaliyetlerinin önündeki engelleri temizlemeye; salgını “Allah'ın bir lütfu” olarak değerlendirmeye yeltenmektedirler. Öyle yağma yok sayın muktedirler! Bu ülke babanızın çiftliği değil! Bu ülkenin işçileri, köylüleri, kadınları, gençleri, aydınları ve devrimcileri bu sömürü çarkını er ya da geç mutlaka kıracak, uluslararası şirketlerle iç içe yürüttüğünüz bu oyunu mutlaka
bozacaklardır. Sizin baskı, yıldırma ve mücadele verenleri karalama politikalarınız sökmez!
Yeri gelmişken bir çift söz de bazı basın yayın organlarında mücadele edenleri tehdit ve hakaret edenlere söyleyelim: Devrimciler bu seviyesizlerle ve seviyesizliklerle uğraşmazlar; kimseden korkmaz ve “boş serbest atışlar”a da pabuç bırakmazlar! Bunu en iyi sizi yemleyenler bilir! Nokta!
Madra Dağları ile Kazdağları kardeştir. Sonuna kadar savunacağız ve sahip çıkacağız.
Ya Hep Beraber Ya Hiçbirimiz!
Birleşe Birleşe Kazanacağız!
TÜMAD Madra'dan ALAMOS GOLD Kazdağları'ndan Defol!'' (www.yenihabergazetesi.net)

Son Dakika
Röportajlar
GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR ARŞİV

WHATSAPP HATTI

0 533 792 29 72

KONUMUMUZ

Altıeylül / Balıkesir

MAİL ATIN

bilgi@balikesiryenihaber.com
MND Ajans
©2020 | Tüm Hakları Saklıdır
MND Ajans