ANASAYFA GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR KURULUŞ KÜNYE İLETİŞİM

Kazdağları’ndan Beşparmak Dağları’na Bitkilerin Kardeşliği

KKTC Cumhurbaşkanı Özel Danışmanı Orhan Tuğbay, Balıkesir 5. Aromaterapi Festivali'ne katılarak “Kazdağları'ndan Beşparmak Dağları'na Bitkilerin Kardeşliği” adlı bir seminer verdi. Kıbrıs Barış Harekâtı'nda en çok gazisi bulunan Balıkesir'e ayrıca müteşekkir olduklarını vurgulayan Tuğbay, Başkan Ahmet Akın ile görüştüklerini ve Kıbrıs'tan bir şehir ile Balıkesir'i, “Kardeş Şehir” yapacaklarını söyledi.

Balıkesir 5. Aromaterapi Festivali'ne katılmak için Türkiye'ye gelen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti  (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın Özel Danışmanı Orhan Tuğbay, BAÇEM'de “Kazdağları'ndan Beşparmak Dağları'na Bitkilerin Kardeşliği” konulu bir seminer verdi. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın ve Kıbrıs Türk halkının selamlarını ve sevgilerini ileterek konuşmasına başlayan Orhan Tuğbay “1974 yılında Türk Ordusu'nun ve Türkiye'mizin başarıyla sonuçlanan Barış Harekâtı sonrasında Kıbrıs'a gelen barışın 50. yılını, 20 Temmuz'da kutlayacağız.  Sayın Cumhurbaşkanım bizim için gurur, sevgi ve birlikteliğin anlamını taşıyan Türkiye'de bu konuyu sizlerle paylaşmamı ve sevincimizi sizlerle paylaşmamı istedi. Bizler, 1974'ten sonra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde Türkler olarak hiçbirimizin; burnu kanamadan, kötü muameleye maruz kalmadan Türkiye'mizin güvencesi, garantörlüğü ve askeri sayesinde orada mutlu bir şekilde yaşıyoruz. Bu bizim için çok önemli. Bunun hayat boyu devam etmesi ve anavatanımızın her zaman bizim başımızda olmasını istiyoruz. Bu açıdan tüm anavatanımıza tüm Anadolu'muza teşekkür ediyoruz.” dedi.

BALIKESİR, KIBRIS ARASINDA İŞ BİRLİKLERİ KURULACAK

Tarih, şifa ve kültür temasıyla gerçekleştirilen Balıkesir 5. Aromaterapi Festivali'nin daha çok kültürel yönüne değinmek istediğini söyleyen Orhan Tuğbay “Ahmet Akın Başkanımızla birlikte Kazdağları'yla Beşparmakdağları'nın kardeşliği için güzel işler yapacağız. Bir tane dağımız var o da Beşparmakdağları. Kıbrıs doğusundan batısına 242 kilometre, kuzeyinden güneyine de 36 kilometre olan küçük bir ada. 189 bin hektar tarım arazisine sahip. Kendine has ürünlerin yetiştiği bir ada. Özellikle Akdeniz kültürü olduğu için de narenciye ön plana çıkıyor. Portakal, limon gibi ürünlerde kendimizi geliştirdik, bunların kabuklarından uçucu yağlar elde ettik. Onun dışında 600 bin civarında zeytin ağacımız var. Bunlardan toplamda yıllık 8-15 bin ton arasında rekolte elde ediyoruz. Adamız, maki bitki örtüsüne sahip. Patatesimiz dünyanın en iyi patatesi. Onun tohumlarını sizlere gönderebiliriz, burada yetiştirebilirsiniz. Bu güzel ortamda her şey çok güzel bir şekilde deneyimli ellerde yetişiyor, tebrik ediyorum. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve BAÇEM ile yapacağımız protokolle benzer nitelikte bir merkezi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne kazandıracağız.” dedi.

“BALIKESİR'E AYRICA MÜTEŞEKKİRİZ”

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın'a düzenlemiş oldukları bu güzel organizasyonda kendilerine de yer verilmesinden dolayı teşekkürlerini ileten Orhan Tuğbay “Sayın Cumhurbaşkanımızın selamlarını, sevgilerini iletiyoruz kendisine. Çok başarılı bir festival izliyorum, görüyorum. Sayın başkanımızla da yapmış olduğum görüşmelerde Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'yle Kıbrıs'ta “Kardeş Şehir” projesini başlatacağız. Şöyle de bir şey var; Kıbrıs'taki 1974'teki Barış Harekâtı'nın en fazla gazisi, Balıkesir'den ve bu da bizi onurlandırıyor, gururlandırıyor. Balıkesir'e ayrı bir müteşekkiriz. Başkanımızla projeler yapıp daha büyük kardeşlik projeleri ve kültür projeleriyle bu birlikteliği bu güzelliği ileriye taşımak istiyoruz.” ifadelerine yer verdi.

 

Yazarlar


GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR ARŞİV

KONUMUMUZ

Altıeylül / Balıkesir

ADRES

Altıeylül Mah. Çiğdem Sok. İnaler İş Mrk.No: 8 1/1 Altıeylül / Balıkesir
MND Ajans
©2020 | Tüm Hakları Saklıdır
MND Ajans